Niedoczynność, Hashimoto czy co?

We wrześniu 2012 mój lekarz ginekolog-endokrynolog stwierdził u mnie niedoczynność tarczycy (TSH 2.6 mIU/l 0.27-4.20, FT4 16.73 pmol/l 12.0-22.0, FT3 6.36.34 pmol/l 3.13-6.76 i ANTY-TPO 12.91 IU/ml <34) i zalecił branie Euthyroxu (pół tabletki 25). Z wcześniejszych badań USG tarczycy dowiedziałam się że ma ona rozmiar 8mm i że prawdopodobnie to Hashimoto. Zaczęłam stosować lek a dawka została stopniowo zwiększona (całe 25, 1,5 tabletki 25, pół 50 ,dziś jedna 50) . W październiku powtórzyłam badanie(TSH 2.19 mIU/l 0.27-4.20,FT4 13.21 pmol/l 12.0-22.0,zmieniło się zatem coś innego: DHEA-s 64.21 ug/dl 65-407, CHOLESTEROL CAŁK. 204 - mg/dl). W prawdzie TSH było w normie ale od września do połowy stycznia przybrałam ponad 8kg!! Nie zmieniając swojego trybu życia i nawyków żywieniowych. pod koniec stycznia odstawiłam Euthyrox i moja waga spadła po tygodniu o 4kg! zaś powtórzone badanie TSH mnie nie pocieszyło (TSH 5.89 - mIU/l 0.27-4.20, FT4 12.12.7 pmol/l 12.0-22.0 i na dodatek MPV 11.8 - fl 8.0-11.0). Co mi jest? Nie chce chorować ale nie chce też tyć. Mam 23lata,160cm wzrostu i obecną wagę 57kg . Dodam jeszcze że stosuje plastry antykoncepcyjne. Co zmienić, z czego zrezygnować, lub co zacząć stosować?
Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Niestety pomimo bardzo dokładnego opisu Pani problemu mam trudności z analizą przebiegu choroby i interpretacją kolejnych wyników badań. Napisała Pani, że we wrześniu miała zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy natomiast wyniki, które Pani cytuje są jak najbardziej prawidłowe i nie świadczą o jakimkolwiek zaburzeniu jej funkcji. Czy leczenie było rozpoczęte wyłącznie ze względu na mały rozmiar tarczycy w obrazie USG?

Badania wykonane w październiku również są prawidłowe (górna norma dla całkowitego cholesterolu wynosi 200mg/dl, więc tylko nieznacznie przekracza Pani wartość prawidłową).

Jeżeli chodzi o przybieranie i utratę masy ciała - w niedoczynności tarczycy obserwuję się przyrost masy ciała (spowodowany spowolnieniem metabolizmu w wyniku niedoboru hormonów tarczycy). Stosując Euthyrox (czyli preparat hormonów tarczycy) powinna Pani tracić na wadze, jednak w niektórych przypadkach może dochodzi do znacznego wzrostu apetytu w trakcie leczenia co w efekcie może powodować tycie. Czasami obserwuje się również przyrost masy ciała w początkowym okresie leczenia. Jeżeli przyrost masy ciała zbiegł się w czasie z rozpoczęciem antykoncepcji możliwe, że jest on skutkiem jej stosowania. Sugeruję, żeby stosowała Pani Euthyrox zgodnie z zaleceniem lekarza, natomiast przy najbliższej wizycie opowiedziała mu o swoich wątpliwościach dotyczących leczenia. Problem może rozwiązać stosowanie odpowiedniej diety i aktywność fizyczna. Należy wziąć również pod uwagę zmianę metody antykoncepcji.

Więcej o:
Komentarze (1)
Niedoczynność, Hashimoto czy co?
Zaloguj się
  • zlociutka76

    0

    Witam. Od jakiś 3 lat brzybralam na wadze nie zmieniając ani diety ani aktywności fizycznej. Byłam osłabiona i mogłabym spać godzinami. Zrobiłam usg tarczycy i wyszły mi 2 zmiany na prawym placie i 1 na lewym. Zrobiłam badania i moje wyniki są następujące Tsh3 1.58 Ft3 2.98 i ft4 1,27.anty Tpo 194,8. Następna wizytę u lakarza mam dopiero 27lutego.20019. Czy mogę czekać tak długo czy potrzebne mi leczenie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX