Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, a starania o dziecko

Chciałabym prosić o poradę i pomoc odnośnie mojego cyklu. Od ok. 4 lat brałam tabletki antykoncepcyjne (Diane 35) na problemy z cerą, owłosieniem i bolesnymi miesiączkami. Odstawiłam tabletki dwa cykle temu, ponieważ chcę zajść w ciążę, o którą z mężem staramy się od pierwszego cyklu po odstawieniu. W trakcie brania tabletek miałam cykle 28- dniowe, pierwszy cykl po odstawieniu był 32-dniowy, a teraz jestem w 32 d.c. Problem w tym, że zarówno w poprzednim, jak i tym cykle przed okresem pojawiły się plamienia (w 1 cyklu- 28 d.c., w tym 30 d.c). Chciałabym dodać, że ok. 17-18 d.c. (w 1.cyklu) miałam prawdopodobnie owulację, gdyż pojawił się świdrujący ból jajnika i nadwrażliwość sutków (nie wiem czy to też objaw), niestety nie monitorowałam temperatury, a śluz przez cały czas miałam ubogi. Bardzo proszę o informację czy moje objawy świadczą o niedoborze progesteronu, a jeśli tak, to jak i kiedy to zbadać? Czy lek Duphaston, o którym słyszałam, byłby u mnie dobrym rozwiązaniem? Wizytę u ginekologa mam dopiero 5 lutego, choć nie jest to mój ginekolog, co też mnie martwi. Bardzo proszę o informację jak powinnam się teraz zachować.
Odpowiada lekarz Marek Wolski:

Proszę spokojnie poczekać na wizytę u lekarza ginekologa, który rozwieje wszystkie Pani wątpliwości. Pani objawy nie są niczym nienormalnym. Po odstawieniu tabletek mogą w początkowym okresie występować plamienia i nieregularne cykle. Pani objawy nie dają też podstaw do wnioskowania o niedoborze progesteronu - choć dla wykluczenia ewentualnych nieprawidłowości konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa i - w razie wątpliwości klinicznych - zlecenie dodatkowych badań.

Więcej o: