Przyczyna zgonu

Dwa lata temu mój brat zmarł nagle w wieku 25 lat. Po sekcji zwłok lekarz napisał przyczynę zgonu jako dwuberliwość mięśnia sercowego... w tym okresie wraz z mamą żyłyśmy w takiej traumie że nawet nie spytałyśmy co to znaczy - dopiero po pewnym czasie po konsultacji z lekarzem i przestudiowaniu wiadomości w internecie okazało się że nie ma czegoś takiego. jak to jest możliwe, że lekarz może wpisać jako przyczynę zgonu coś co nie istnieje? Być może, że źle odczytaliśmy te słowo 'dwuberliwość' - tylko co może być podobnego do tego słowa w kontekście mięśnia sercowego?
Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Niestety nie jestem w stanie określić co mogło być przyczyną zgonu i co dokładnie na myśli miał patolog przeprowadzający sekcję. Nie istnieje takie pojęcie jak "dwuberliwość", nie potrafię również wskazać pojęcia medycznego, które ma podobne brzmienie lub pisownię.

Najlepszym wyjściem będzie kontakt z pracownią patomorfologii, w której była wykonywana sekcja (zazwyczaj w tym samym szpitalu, w którym zmarł chory). Szpitale przechowują dokumentację medyczną (również raporty sekcyjne), więc możliwe jest odtworzenie przebiegu sekcji i sprawdzenie przyczyny zgonu.

Więcej o: