Guzek na szyjce dziecka

Wyczułam dziś u mojego synka mały guzek na szyjce. Umiejscowiony jest z prawej strony bardziej z tyłu. Podczas uciskania go przesuwa się, jest raczej miękki, ale wyczuwalny. Z drugiej strony brak, w innych miejscach też nic nie wyczułam. Synek podczas gdy dotykam to miejsce skina głowę w prawą stronę, jakby to czuł. Również prawe ramię/bark bierze do góry. Wcześniej nie przyszło mi do głowy, żeby sprawdzać szyjkę, także nic nie czułam. Nie wiem czy ma to związek czy nie, ale ma lekko podwyższoną temp., a dziś w nocy jakby zgrzytał zębami. Od pewnego czasu jakby bolały go kolanka, w kostkach, w ramionkach, bo tak się przeciąga, wykręca te części ciała(ale to może związane jest ze wzrostem?). Dodam synek ma 19 miesięcy i ze dwa tygodnie temu chorował (temperatua, osłabienie, brak apetytu, kaszelek).
Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Opisywana przez Panią zmiana może odpowiadać powiększonemu węzłowi chłonnemu (szczególnie jeżeli dziecko przechodziło niedawno infekcję), może być również zmianą o charakterze włókniaka lub tłuszczaka, której nie zauważyła Pani wcześniej.

Jeżeli zauważyła Pani, że u dziecka występuje podwyższona temperatura i podejrzewa dolegliwości bólowe ze strony stawów powinna Pani udać się do pediatry, który zbada dziecko i oceni jest stan kliniczny. U tak małych dzieci trudno jest wysuwać podejrzenie choroby wyłącznie na podstawie częściowego opisu - w przypadku niepokojących objawów zawsze lepiej udać się do lekarza rodzinnego lub pediatry.

Więcej o: