Problemy z trzustką

Mój mąż (36 lat)od jakiegoś czasu ma problemy z trzustką. Miewa powtarzające się bardzo silne bóle w okolicy mostka. Opisywał ból w ten sposób: boli jakby ktoś złapał w środku za wnętrznościi kręcił z całej siły. Ból taki utrzymuje się zwykle kilka dni. Rok temu leżał w szpitalu, jednak lekarzowi ciężko było stwierdzić, czy to jest ostre zapalenie trzustki, czy przewlekle. Tydzień temu, po wizycie i otrzymaniu skierowania do szpitala, udał się na badania. Dodam, że wówczas nie odczuwał bardzo takiego bólu, gdy podczas 'napadu bólu', jak ja to nazywam.
Tydzień temu miał wykonane 'USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnej' oraz 'TK jamy brzusznej/miednicy malej bez kontrastu i co najmniej dwie fazy z kontrastem'. Wypis ze szpitala otrzymał po kilku dniach. Na wypisie jeszcze na SKIEROWANIU DO PORADNI SPECJALISTYCZNEJ(PORADNI CHIRURGICZNEJ), które otrzymał pisze tak : ROZPOZNANIE: *K86.1 - Zaostrzenie P.Z.T, *Zanik trzonu i ogona trzustki, *Stłuszczenie wątroby. Czy to oznacza, ze mąż będzie miął operacje? Jeśli tak, to na czym będzie ona polegać? Na samym wypisie w miejscu 'USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnej' : Wątroba wielkości i echogenicznosci prawidłowej. Rysunek naczyniowy w normie. Drogi żółciowe wewnątrz i zewnatrzwotrobowe nieznacznie poszerzone. Woreczek żółciowy o ścianach gładkich, powiększony. Trzustka o echostrukturze mieszanej. Szerokość miąższu w zakresie głowy i ogona trzustki o wymiarach: 4 cm. zakresie trzonu wielkości 2 i pół cm. W zakresie głowy stwierdza się zmianę hypoechogeniczną średnicy 2 i pół cm. Przewód Virsunga widoczny. Aorta brzuszna nieposzerzona. Nerki wielkości, kształtu i położenia prawidłowego. Szerokość miąższu i echogeniczność w normie. W zakresie układu kielichowo-miedniczkowego zastoju ani złogów nie stwierdza się. W miejscu 'TK jamy brzusznej /miednicy małej bez kontrastu i co najmniej dwie fazy z kontrastem' pisze: Wątroba niepowiększona. Rozlane, nasilone stłuszczenie miąższu wątroby. Poza tym wątroba bez zmian ogniskowych. Drogi żółciowe nieposzerzone.

Całkowita atrofia trzonu i ogona trzustki. Głowa trzustki wlk. 40x33mm, jednorodna, prawidłowo wzmacniająca po podaniu kontrastu, bez zmian ogniskowych. Nie stwierdza sie patologicznych zwapnień i poszerzenia przewodu trzustkowego. Pozostałe narządy jamy brzusznej bez istotnych zmian. Bez obecności płynu w jamie otrzewnej. Aorta brzuszna i tętnice biodrowe prawidłowej średnicy. Bez widocznych śródbrzusznych patologii węzłowych. Podstawy płuc czyste. Bez obecności płynu w jamach opłucnych. Struktury kostne objęte badaniem bez podejrzanych zmian ogniskowych.

Czy podane wielkości wykazane na USG i na TK są prawidłowe? Co się wiąże z tym, że mąż ma zanik trzustki oraz z tym, że ma stłuszczoną wątrobę? Dodam również, że mąż w zaleceniu ma: kontrola w poradni chirurgicznej za 2 tygodnie.

Odpowiada lekarz Magdalena Zemlak:

Atrofia czyli zmniejszenie wymiarów trzustki najprawdopodobniej związana jest z przewlekłym zapaleniem trzustki (PZT). W przypadku takiego rozpoznania jak również stłuszczenia wątroby obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu, zaprzestanie palenia tytoniu oraz dieta ze zwiększoną zawartością białka.

Kontrola w poradni chirurgicznej nie oznacza od razu skierowania na operację. Najprawdopodobniej ma ona na celu kontrolę po leczeniu szpitalnym oraz ze względu na potrzebę okresowych badań obrazowych trzustki z powodu zwiększonego ryzyka tworzenia się guza. Jednak są to tylko moje przypuszczenia. Najlepiej zasadność wizyty w poradni wytłumaczy lekarz prowadzący w trakcie hospitalizacji.

Więcej o:
Komentarze (1)
Problemy z trzustką
Zaloguj się
  • maja.albrektsson

    0

    Witam, Bol z prawej strony pod rzebrami rozciagajacy sie do plecow, bol raczej przytlumiony. Uczucie ze musze isc do toalety pare razy dzienie (czasami stolec 2-3 razy dziennie) Stolec bez zmian. Od paru dni zauwazylam ze pojawiaja sie na ciele male swedzace kropki, pojedynczo, ktore znikaja na ogol po paru godzinach. Czy te objawy moga byc objawami choroby trzustki/watroby? zaznaczam ze od dwoch lat mam diagnoze celiaki, ostatnia gastroskopia w pazdzierniku 2016. Pozdrawiam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX