Zostałam zarażona HPV - co dalej?

Trzy miesiące temu poznałam mężczyznę w, którym się zakochałam , doszło między nami do zbliżenia . Dopiero po dwóch dniach partner przyznał mi się , że ma brodawki na penisie , czyli jest zarażony wirusem HPV. Ja tego nie zauważyłam i w tej chwili jestem przerażona i wściekła na niego, że był tak nieodpowiedzialny. Mam pytanie czy jest duże prawdopodobieństwo, że jestem już zarażona tym wirusem i co mam robić?
Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Jeżeli u Pani partnera na skórze członka widoczne są kłykciny kończyste (brodawkowate, kalafiorowate wyrośla) to świadczy to o zakażeniu wirusem HPV. Jeżeli podczas stosunku partner nie używał prezerwatywy to ryzyko przeniesienia zakażenia na Panią jest duże. Zmiany na skórze mogą się u Pani pojawić po kilku tygodniach lub miesiącach. Kłykciny mogą pojawić się w okolicach sromu, w pochwie, odbycie lub na szyjce macicy. Warto pamiętać, że nie u wszystkich kobiet, które miały kontakt z wirusem dochodzi do powstania kłykcin.

Istnieje wiele podtypów wirusa HPV; za powstawanie kłykcin odpowiedzialne są głównie HPV 6 i i HPV 11. Podtypy, które są wiązane z rozwojem raka szyjki macicy u kobiet to m.in. HPV 16, 18, 31 i 45. Uważa się, że typy wirusa odpowiedzialne za powstawanie kłykcin nie są związane z rakiem szyjki macicy.

Powinna Pani udać się do ginekologa, ponieważ u kobiet podejrzewanych o zakażenie HPV potrzebne jest wykonywanie okresowych badań cytologicznych. Ponadto w przypadku pojawienia się zmian skórnych ginekolog będzie mógł rozpocząć miejscowe leczenie.

Pani partner powinien natomiast zgłosić się do wenerologa celem rozpoczęcia leczenia, żeby zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa podczas kolejnych kontaktów płciowych.

Więcej o: