Związek między infekcją zatok, a Helicobacter pylori?

Mam przewlekły problem z zatokami. W 1987 roku przeszedłem operację lewej zatoki szczękowej (usuwany polip). Przez kilka lat miałem spokój z zatokami, ale powrócił. Co roku na wiosnę i na jesień mam z nimi problem - biorę często antybiotyki, ale to prawie nic nie daje: trochę poprawy i ponawia się problem. Ostatnio brałem dwie serie antybiotyków i po nich lekarz skierował mnie na szereg badań z krwi, gdyż miałem dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Wyszła mi obecność Helikobakteris H pylori. W związku z tym mam pytanie: czy niewyleczone zatoki mają związek z tą bakterią i czy tą bakterię mam przeleczyć antybiotykami. Lekarz rodzinny przepisał mi antybiotyki Duomox 1gr-20tab i drugi Fromilid Uno 500mg.Jak długo to trzeba leczyć i czy jest możliwość całkowitego wyleczenia? Proszę o poradę
Odpowiada laryngolog Magdalena Frąckiewicz:

Izolowane zakażenie Helicobacter pylorii nie ma związku z zapaleniem zatok przynosowych. Jeżeli natomiast zakażenie H. pylorii występuje z chorobą refluksową to taki związek możemy stwierdzić. Choroba refluksowa należy do chorób czynnościowych, dochodzi do zarzucania kwaśnej treści do przełyku. Powoduje to charakterystyczne dolegliwości, zmiany patologiczne błony śluzowej przełyku, a także powikłania ze strony górnych dróg oddechowych (zapalenie krtani, gardła, ucha czy zatok przynosowych). Tak więc choroba refluksowa jest czynnikiem ryzyka występowania nawracającego lub przewlekłego zapalenia zatok przynosowych.

Leczenie Helicobacter pylorii - stosuje się terapię potrójną: inhibitor pompy protonowej, klarytromycynę (w tym przypadku Fromilid) i amoksycylinę (Duomox). Leczenie powinno trwać min. 10 dni. Zdarzają się szczepy oporne i wówczas leczenie trzeba powtórzyć modyfikując antybiotyki.