Nienaturalne drżenie rąk

Kiedy jestem zdenerwowana, zestresowana, trzęsą mi się ręce. Jest to tak nasilone, że nie jestem wtedy w stanie czegoś podać lub wziąć szklanki. Przypadłość pojawia się czasem również w chwili, kiedy nie dzieje się nic złego, a jedynie jakaś bardziej emocjonalna sytuacja. Nie wiem, jak sobie z tym poradzić? Czy powinnam brać jakieś leki? Jak zahamować trzęsienie rąk w takich sytuacjach?
Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Drżenie rąk w sytuacjach stresowych zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju. Jest to przypadłość szczególnie częsta u młodych osób i ma podłoże emocjonalne. Aby złagodzić drżenie rąk proszę ograniczyć spożycie kofeiny i alkoholu. W leczeniu możliwe jest stosowanie propranololu - Pani lekarz rodzinny udzieli dokładnych informacji na temat możliwej farmakoterapii.

Należy jednak pamiętać, że istnieje szereg chorób neurologicznych, których pierwszym objawem jest drżenie rąk. Cechami, które mogą wskazywać na rozpoczynającą się chorobę jest: drżenie bardziej nasilone w spoczynku, pojawienie się ruchów mimowolnych, nasilenie drżenia w czasie ruchu kończyną, pojawienie się dodatkowych dolegliwości (bóle głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia czucia i ruchu). Jeżeli zauważyła Pani u siebie któryś z wymienionych objawów powinna Pani skontaktować się z neurologiem.

Więcej o: