Stymulacja jajników

Jestem po stymulacji jajników clo (2 cykl). W pierwszym cyklu brałam po całej tabletce. Utworzyła się z tego torbiel. W drugim brałam po pól tabletki, ale wczoraj na USG w 11dc nie widać żadnego pęcherzyka. Czy jest szansa, że się jeszcze jakiś pojawi? Czy jednak cykl stracony?
Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Oceny skuteczności leczenia klomifenem powinien dokonywać lekarz, który nadzoruje Pani terapię i wykonuje kontrolne badania USG. W 11 dniu cyklu powinny być już widoczne rosnące pęcherzyki, więc jest duże ryzyko, że nie dojdzie do owulacji. Jednak do oceny działania leku konieczne są m.in. informacje o tym, kiedy przyjęła Pani ostatnią dawkę klomifenu, jak regularnie Pani miesiączkuje i jaka jest przyczyna zaburzeń płodności.

Proszę pamiętać, że lekarz ginekolog, który prowadzi leczenie ma pełny obraz kliniczny i najpełniej jest w stanie odpowiedzieć na Pani pytania i wątpliwości.

Jeżeli w cyklu nie dochodzi do wytworzenia pęcherzyków zwiększa się dawkę leku w kolejnych cyklach. Skuteczność klomifenu w indukcji owulacji ocenia się na ok. 80% (u takiego odsetka kobiet udaje się wywołać owulację), natomiast w ciąże udaje się zajść połowie pacjentek, które stosowały terapię. Próby indukcji klomifenem podejmuje się przez okres maksymalnie 12 miesięcy. Jeżeli leczenie nie przyniosło rezultatów rozpoczyna się terapię gonadotropinami.