Zapalenie nerek i często powracające zapalenie pęcherza

Mam 22 lata. Chorowałam na nerki, a mianowicie ostre zapalenie nerek i pęcherza. Zapalenie pęcherza często powraca. Jestem za granicą, wybrałam się do lekarza. Trzy razy miałam pobierany mocz, krew i wymaz z pochwy. Co pokazało? NIC! Niewiem co się dzieje. Po stosunku piecze, przy załatwianiu się piecze i boli. Ból jest dziwny, bo mam skurcze w podbrzuszu i dalej piecze non stop. Jestem już sfrustrowana tą sytuacją. Używam ciągle Clotrimazolum na uśnieżenie bólu i witaminę C. Mam problemy z piciem wody, ale się zmuszam przynajmniej litr dziennie. Co robić? Jakąś maść?
Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Czy miała Pani wykonywane badanie ogólne moczu?

Objawy dyzuryczne przy ujemnym wyniku posiewów mogą świadczyć o zakażeniu patogenami, które nie są wykrywane w standardowych badaniach bakteriologicznych. Należą do nich m.in. bakterie beztlenowe, mykoplazmy, grzyby lub rzęsistek pochwowy. Należy także wziąć pod uwagę możliwość infekcji przenoszonej drogą płciową - np. rzeżączki lub zakażenia chlamydiami.

Możliwe jest wykonanie diagnostyki w kierunki konkretnych patogenów (posiewy na specjalnych podłożach, badania serologiczne). Proszę jednak wcześniej skonsultować się ze swoim lekarzem, ponieważ stosowany przez Panią antybiotyk (Clotrimazol) powinien zostać odstawiony przed przeprowadzaniem ponownych posiewów (inaczej wpłynie na wynik badań i uniemożliwi ich wiarygodną ocenę). Sugeruję również wizytę u ginekologa, ponieważ potrzebne jest przeprowadzanie badania ginekologicznego oraz pobranie wymazów z pochwy.

Proszę kontynuować spożywanie dużej ilości wody, a także włączyć do diety żurawinę (mogą to być suplementy diety).Więcej o: