Rektoskopia i dyskomfort

Mam 38 lat. Od 2 miesięcy zmiana rytmu wypróżnień. Na początku zaparcia (i krwawienie) - kilka dni, później biegunki. Do tego straszny dyskomfort, przelewanie wody w brzuchu, burczenie. Non stop. Miałam RTG brzucha w ubiegłą środę - powiększony cień wątroby. Ale od soboty wszystko wróciło do normy, skończyły się biegunki, przelewania, burczenie. W poniedziałek miałam USG brzucha, wszystko w normie(także wątroba). W środę rektoskopia - też ok. Po tym zabiegu, wróciło uczucie przelewania i burczenia. Czy to może być odczucie po tym badaniu (wpuszczają powietrze)? Dziś też dyskomfort w brzuchu. W sumie to cieszyłam się, że może już jest ok. 5 dni było zupełnie normalnych. Jakie badania powinnam jeszcze wykonać? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiada lekarz Marek Wolski:

Jest wiele możliwych przyczyn Pani dolegliwości. Oczywiście jest możliwy dyskomfort po badaniu rektoskopowym, jednak nie powinien utrzymywać się przez kilka dni.

Jeśli objawy się utrzymają konieczne będzie kontynuowanie diagnostyki celem wykluczenia chorób, takich jak - nowotwór jelit, zakażenia układu pokarmowego, alergie pokarmowe, celiakia, choroba wrzodowa itp.

Sugeruję pozostanie pod kontrolą Pani lekarza i kontynuowanie diagnostyki. Poza badaniami, które już wykonano być może konieczne będą badania kału na pasożyty i krew, badania krwi, wykonanie testu na obecność Helicobacter Pylori, a także - być może - kolonoskopia. Do podjęcia decyzji konieczne będzie dokładne badanie i zebranie wywiadu, a także analiza wcześniejszych kroków diagnostycznych przez lekarza specjalistę, najlepiej gastroenterologa.Więcej o: