Renta na alkoholizm?

Mój brat ma 46 lat i nie może pracować. Jest kierowcą autobusu, a od czasu, jak odeszła od niego żona (4 lata temu), praktycznie nie trzeźwieje. Ma padaczkę alkoholową, nawet leczy się w AA, ale i tak trzęsą mu się ręce, ma trudności z koncentracją i wpadki alkoholowe. Czy alkoholizm może być podstawą ubiegania się o rentę? Słyszałam, że tak. Brat ma sporo lat pracy w końcu, a teraz ja muszę go utrzymywać z małej pensji.
Odpowiada Bronisława Hońca:

Renta na alkoholizm jest możliwa, jednak wedle mojej wiedzy, brat musiałby mieć udokumentowane leczenie uzależnienia od alkoholu. Z tego, co Pani pisze, brat nadal pije.

Uczestnictwo we wspólnocie AA nie jest terapią, to spotkania, które terapię mogą wspierać. Sugeruję, aby Pani udała się do poradni leczenia uzależnień, tam uzyska Pani informacje jak przede wszystkim sobie pomóc w tej sytuacji. Brat i jego picie stanęło mam wrażenie w centrum Pani życia, Pani brata utrzymuje, wspiera. To może świadczyć o współuzależnieniu. Wizyta u terapeuty, terapia może Pani pomóc zyskać niezbędny dystans, a być może pośrednio skłoni brata do pracy nad sobą. Powodzenia!Więcej o: