Konsekwencje po posiłku

Około trzech tygodni temu pojawił się u mnie stan jakby 'kamienia w brzuchu' po spożyciu posiłku. Stopniowo nasilały się objawy, doszły mdłości, gazy, wzdęcie, burzenie w brzuchu i odbijanie. Zaczynało się po jedzeniu lub piciu. Obecnie nawet wypicie szklanki wody daje taki odczyn. Po około 1,5 tygodnia poszłam do lekarza który zlecił badanie krwi, kału (wyszły prawidłowo) i zrobił dokładne USG, które nie wykryło nic. Wszystkie organy w normie, brak jakichś mas czy plam. Dostałam Nifuroksazyd 3 razy dziennie Debretin. Minął kolejny tydzień i nie ma poprawy. Wypróżniam się normalnie i regularnie. Jakieś rady?
Odpowiada lekarz Marek Wolski:

Działanie leku Debretin będzie Pani w stanie zaobserwować dopiero w dłuższym okresie (za kilka - kilkanaście tygodni). Z innych leków, które mogłyby być skuteczne w Pani przypadku warto rozważyć leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (inhibitory pompy protonowej). Proszę pamiętać również o odstawieniu Nifuroksazydu po okresie zapisanym przez lekarza - jego dalsze używanie będzie upośledzało wchłanianie innych leków.

Niezbędne będzie także, poza stosowaniem leków, próba zmiany sposobu odżywiania - częściej, mniejsze porcje. Proszę też zastanowić się jakie potrawy dają najbardziej nasilone objawy i starać się je ograniczać.

Przyczyną tych dolegliwości mogą być również zaburzenia na tle emocjonalnym. Proszę zastanowić się, czy nie jest Pani obecnie narażona na długotrwały stres. W takim przypadku pomóc może konsultacja psychologiczna.

Jeśli objawy te nie ustąpią w dłuższym okresie lub dołączą się inne, takie jak wymioty, utrata masy ciała, krew w stolcu, biegunki, smoliste stolce itp. sugeruję ponowną wizytę u lekarza i ewentualne zaplanowanie bardziej szczegółowej diagnostyki - włącznie z gastroskopią.



Więcej o: