Zmiany w okolicy odbytu

Od kilku lat mam bardzo niepokojące objawy dotyczące odbytu. Raz lub dwa razy w miesiącu dostaję niesamowitych bólów w trakcie, których "otwiera" się odbyt i wychodzi "guz" wielkości orzecha włoskiego. Po kilku minutach, a czasami po pół godzinie samoistnie wchłania się z powrotem do odbytu. Nie jest to hemoroid. Nie mam krwawień z odbytu i stolec jest regularny, bez zaparć. Stwierdzono u mnie szczelinę odbytu. Niepokoi mnie ten ból, przy którym niejednokrotnie tracę przytomność. W momencie kiedy "guz" się wchłonie ból przechodzi jak ręką odjął i czuję się jak gdyby nic się nie wydarzyło. Jestem bezradna, ponieważ żaden z lekarzy nie wierzy w moje dolegliwości twierdząc, że to jest niemożliwe. Co robić? Może jakieś badania wykonać?
Odpowiada lekarz Łukasz Fus

Dolegliwości, które Pani opisuje mogą być wywołane obecnością hemoroidów lub być objawem wypadania odbytnicy. Jednak w obu przypadkach objawy wypadania lub wynicowania na zewnątrz odbytu typowo pojawiają się podczas wypróżnień, a w bardziej zaawansowanych przypadkach podczas wysiłku fizycznego lub kaszlu. W przypadku szczeliny odbytu dolegliwości bólowe powinny pojawiać się przy wypróżnianiu, szczególnie podczas oddawania stolca o twardej konsystencji.

Ponieważ problem, który Pani opisuje nie pasuje do typowych objawów wymienionych chorób, sugerowałbym przeprowadzenie dokładniejszej diagnostyki. W pierwszej kolejności pomocne będzie wykonanie endoskopii dolnego odcinka przewodu pokarmowego (sigmoidoskopii lub ewentualnie rektoskopii).

Zobacz wszystkie porady

Więcej o:
Komentarze (1)
Zmiany w okolicy odbytu
Zaloguj się
  • Gość: M. Arens

    0

    W przeszłosci stwierdzono u mnie szczelinę odbytu ( pojawiła się po by passach co nikt nie kojarzy ) Chirurg od razu skierował mnie na oddział gdzie po ogólnej narkozie ( chciano zrobić miejscowe znieczulenie ale nie wiem dlaczego zrezygnowano ) doprowadzono odbyt do normalnosci i w tym samym dniu wieczorem mnie wypisano. Ostrzegano przed możliwymi skutkami ubocznymi jak nie trzymanie stolca itp. Nic takiego nie nastąpiło a minęło już 12 lat. Boję się jednak pójsć do urologa na badanie per rectum w kierunku przerostu prostaty. Pamiętam bowiem tamten ból przy wstępnym badaniu palcem odbytu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX