Długoletnie bóle rąk i pleców

Mam 43 lata, jestem kobietą. W młodości trochę dźwigałam i miałam 3 wstrząśnięcia mózgu. Od 5 lat mam szumy uszne. Robiłam badania laryngologiczne, które wykluczyły uszkodzenie błędnika. Od 2 lat kładę się z bólem rąk i pleców. Czasami nie wiem wręcz, jak się ułożyć. Zrobiłam rezonans kręgosłupa szyjnego i oto wynik: 'Intensywność sygnałów z rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym jest prawidłowa. Szerokość kanału kręgowego oraz wysokość trzonów kręgów i krążków międzykręgowych jest prawidłowa. Intensywność sygnałów z krążków międzykręgowych jest prawidłowa. Na tylnej krawędzi trzonu kręgu VC5 wytworzyły się osteofity jako wyraz zmian zwyrodnieniowych wpuklające się w kierunku kanału kręgowego nieznacznie modelując worek oponowy. Na poziomie VC3/VC4 widoczna jest płaska pod-więzadłowa przepuklina jądra miażdżystego.' Proszę o wstępną diagnozę. Co mogę robić, a czego nie powinnam?
Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Dolegliwości bólowe, których Pani doświadcza najprawdopodobniej wynikają ze zmian opisywanych w rezonansie magnetycznym. Każdy ucisk na struktury rdzenia kręgowego może powodować wystąpienie bólu. W bardziej zaawansowanych przypadkach upośledzone może być również przewodnictwo nerwowe, co powoduje osłabienie czucia lub siły mięśniowej.

W Pani przypadku zmiany zwyrodnieniowe nie są nasilone i prawdopodobnie pierwszym etapem leczenia będzie rehabilitacja i wzmacnianie mięśni stabilizujących kręgosłup. Jednak ostateczną decyzję dotyczącą sposobu dalszego postępowania powinien podjąć neurolog lub neurochirurg po obejrzeniu wyniku rezonansu magnetycznego. Do tego czasu może Pani przyjmować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. ibuprofen) a także poprosić lekarza rodzinnego o przepisanie tzw. miorelaksantów lub silniejszych leków przeciwbólowych (np. nimesulid, ketoprofen, diklofenak). Ulgę może przynieść korzystanie podczas snu ze specjalnych profilowanych poduszek, które można zakupić w sklepach medycznych.Więcej o: