Konsekwencje infekcji dróg oddechowych?

Kilka tygodni temu miałam infekcje dróg oddechowych. Bardzo kaszlałam i miałam antybiotyk. Z tego powodu miałam RTG klatki piersiowej. Wszystko wyszło dobrze, bez zmian. Od jakiegoś tygodnia odczuwam silne bóle prawego ramienia, promieniujące na przedramię i dłoń. Mam bóle głowy i pobolewają mnie stawy oraz mam bóle w klatce piersiowej. Wszystko to po prawej stronie. Mam duszności i spłycony oddech, kaszel ale bez żadnej wydzieliny. Oprócz tego dziś obudziłam się z silnym bólem karku promieniującym na głowę. Do tego mam jakieś lekkie drętwienia ręki i prawej części twarzy. Byłam z tym u lekarza. Osłuchał mi płuca i zlecił badanie krwi. Wyniki będą w czwartek. Ja umieram z niepokoju, zaraz mam czarne myśli, wyobrażam sobie ze mam raka. Mama mówi, że to może być od kręgosłupa ale też objawy nerwicy (sama ją kiedyś miała). Musze przyznać, że przez ostatnie dwa lata miałam wiele stresów... może to faktycznie na tle nerwowym?
Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Przyczyn Pani dolegliwości może być wiele. Jednostronny ból w klatce piersiowej, kaszel, duszność i spłycony oddech mogą być spowodowane m.in. zapaleniem płuc, obecnością płynu w jamie opłucnej, zatorowością płucną lub chorobą nowotworową. Pozostałe objawy, które Pani opisuje - jednostronne drętwienia rąk i twarzy, bóle głowy - mogą być związane z procesem chorobowym obejmującym płuca, jak również ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa szyjnego lub zaburzeniami ukrwienia ośrodkowego układu nerwowego.

Zaburzenia nerwicowe, o których Pani wspomina zazwyczaj brane są pod uwagę na samym końcu procesu diagnostycznego. W pierwszej kolejności zawsze należy wykluczyć choroby mogące stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia.

W Pani sytuacji przede wszystkim ważne jest przeprowadzenia dodatkowych badań - głównie zdjęcia RTG klatki piersiowej (oraz porównanie jego wyniku z poprzednim badaniem), EKG i badań laboratoryjnych (morfologii, CRP, OB, d-dimerów). Niestety po przebyciu infekcji dolnych dróg oddechowych zmiany w obrazie radiologicznym mogą utrzymywać się przez wiele tygodni, utrudniając ocenę narządów klatki piersiowej. W takiej sytuacji zdjęcie RTG powtarza się w określonym odstępie czasu.Więcej o: