Drżenie w głowie

Mam problem, a mianowicie kręci mi się w głowie, ale nie jest to takie kręcenie jak niektórzy opisują, że im wszystko wiruje. Ja czuję jakby drżenie w głowie, miałam tez mdłości. Poszłam do lekarza, zrobiłam badania krwi i moczu, wszystko wyszło prawidłowo. Udałam się do laryngologa, który nie stwierdził w zasadzie żadnych nieprawidłowości. Byłam u neurologa, który skierował mnie na rezonans magnetyczny głowy. Wynik był następujący: torbiel szyszynki wielkości 3mm i polip w prawej zatoce szczękowej. Poza tym żadnych nieprawidłowości. Biorę lek na poprawienie ukrwienia błędnika, który zalecił neurolog i ginkofar forte. Jest troszkę lepiej. Mdłości ustały, ale w głowie nadal trochę mi się kręci. Proszę o pomoc, gdzie się udać i co to może być? W ciąży też nie jestem.
Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Podstawową informacją, która może pomóc w diagnozowaniu Pani dolegliwości jest określenie, w jakich okolicznościach pojawiają się zawroty głowy. Jeżeli wiążą się one z przyjmowaniem określonej pozycji ciała lub zmianą pozycji głowy to najprawdopodobniej zaburzenie dotyczy ucha środkowego. Najczęstszą przyczyną okresowych zawrotów głowy z towarzyszącymi nudnościami są tzw. łagodne położeniowe zawroty głowy (BPPV). W tej chorobie objawy pojawiają się nagle, zazwyczaj przy poruszaniu głową oraz mogą mieć różny stopień nasilenia i trwać od kilkunastu sekund do kilku minut. Jeżeli zawrotom głowy towarzyszy dzwonienie lub szum w uszach oraz upośledzenie słyszenia - prawdopodobnie powodem jest choroba Meniere'a. Oczywiście lista możliwych przyczyn jest znacznie dłuższa - należy wykluczyć m.in zaburzenia migrenowe lub zapalenie nerwu przedsionkowego.

Prawidłowy wynik MRI (rezonansu magnetycznego) głowy raczej wyklucza jakiekolwiek zmiany rozrostowe lub degeneracyjne układu nerwowego.

Leki, które Pani przyjmuje są stosowane w większości wymienionych chorób. Efekt leczenia widoczny jest nieraz dopiero po kilku tygodniach stosowania leków, dlatego powinna Pani kontynuować terapię zgodnie z zaleceniami lekarza do czasu następnej wizyty kontrolnej. Sugeruję również, aby ponownie skonsultowała się Pani z laryngologiem i przedstawiła mu wynik konsultacji neurologicznej i badania MRI głowy.Więcej o: