Bóle z prawej strony brzucha

Miewam częste bóle z prawej strony brzucha. Ból nasila się przy chodzeniu, gwałtownym wstawaniu lub siadaniu, czasami tydzień po miesiączce, a także przy stosunkach płciowych. Miałam robione niedawno badanie USG i nie wykazało żadnych zmian, a ból pojawia się często. Co robić? Do jakiego lekarza się udać? Co może być przyczyna?
Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Przyczyn Pani dolegliwości może być kilka. Przede wszystkim, ból pojawiający się podczas stosunku oraz nasilający się przy wysiłku fizycznym może świadczyć o zapaleniu narządów miednicy mniejszej (PID - pelvic inflammatory disease) lub o endometriozie. W przypadku PID, dawniej nazywanego zapaleniem przydatków, objawy bólowe zazwyczaj lokalizują się w dole brzucha i mogą mieć zmienne nasilenie, mogą im także towarzyszyć stany podgorączkowe oraz upławy. Endometrioza zazwyczaj wiąże się z nasileniem bólu w okresie krwawienia miesiączkowego, lecz nie jest to regułą. W przebiegu endometriozy wewnątrz jamy otrzewnej mogą tworzyć się zrosty podobne do tych, które powstają po operacjach i które częstą są przyczyną bólów brzucha nasilających się przy zmianie pozycji. Obie choroby są schorzeniami narządu rodnego, dlatego diagnozowaniem i leczeniem zajmują się lekarze ginekolodzy.

Inną przyczyną Pani dolegliwości mogą być zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Częstą przypadłością, szczególnie u kobiet, jest kamica pęcherzyka żółciowego. Może ona objawiać się niespecyficznymi pobolewaniami zlokalizowanymi w okolicy prawego podżebrza, nasilającymi się po posiłkach a czasami również podczas wysiłku fizycznego. Badanie USG brzucha powinno wykryć obecność ewentualnych kamieni w pęcherzyku.Więcej o: