Dlaczego Polki powiększają piersi i jak postrzegają siebie po zabiegu? Naukowcy sprawdzili

Badania wśród kobiet, które ?zrobiły sobie biust?, to nowość w naszym kraju. Temat ten, według prof. Teresy Rzepy, psycholog koordynującej projekt, nadal uchodzi za wstydliwy, o powiększeniu piersi się nie rozmawia. Zabieg ma jednak ogromny wpływ na życie młodych kobiet, które się na niego decydują. Według deklaracji - pozytywny.
Dołącz do nas na Facebooku!

Portret Polki, która decyduje się na operację plastyczną piersi: ma około 30 lat, mieszka w dużym mieście, ma przynajmniej jedno dziecko, ale niekoniecznie męża. Wysoko ocenia jakość własnego życia, a zarazem ma kompleksy.

Tak przynajmniej można wnioskować z wyników badań zespołu psychologów i chirurgów, którzy postanowili zbadać jakość życia, motywy i oczekiwania kobiet zdecydowanych na operację plastyczną piersi. Okazało się, że zabieg spełnia oczekiwania większości pań, głównie zaspokajając ich potrzeby dotyczące własnej atrakcyjności fizycznej. Udział chirurgów plastyków w projekcie jest zrozumiały - to przed nimi zakompleksiona kobieta, przedstawiając swoje oczekiwania, obnaża nie tylko ciało, ale i duszę (więcej na ten temat w wywiadzie z Grażyną Nasińską-Jurek, chirurgiem plastycznym). Z drugiej strony: może mieć opory przed ewentualną krytyką efektów. Wsparcie psychologów wydaje się jednak eliminować to zagrożenie.

Przed i po

Badania trwały trzy lata, gdyż naukowcom zależało na zweryfikowaniu oczekiwań z realiami. W projekcie uczestniczyli naukowcy z SWPS (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej), Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Prawie 90 proc. badanych kobiet przyznało, że zabieg przyniósł im korzyści psychologiczne, gdyż umożliwił zmianę wyobrażenia o sobie na pozytywne. Okazało się także, że plastyka piersi wpłynęła na jakość życia seksualnego u 12 proc. pacjentek, podczas gdy tej zmiany oczekiwało jedynie dwa proc. z nich. Co więcej, ponad 23 proc. kobiet zadowolonych z efektów operacji plastycznej wskazało na inne pozytywne skutki zabiegu, tj. wyeliminowanie zazdrości o wygląd innych kobiet czy brak skrępowania podczas rozbierania się na plaży.

Ważniejsze tylko urodzenie dziecka?

Decyzja o poprawie piersi była dla badanych kobiet jednym z najważniejszych wydarzeń życiowych: zaraz za narodzinami dziecka, a przed wyuczeniem zawodu, zamążpójściem czy śmiercią kogoś bliskiego (patrz wykres). Z drugiej strony - taki wniosek z badań wymaga zapewne weryfikacji. Kobiety mogły wybrać tylko jedną opcję, zatem te, które inne kwestie stawiały równie wysoko, musiały dokonać nieco sztucznego wyboru. W dodatku, opierając się na osobistych doświadczeniach (to osoby młode), szczęśliwie, niewiele z nich ma pełną świadomość straty, konsekwencji braków w wykształceniu, samotności, etc. Wówczas marzenie o imponującym biuście może być aż tak istotne.

Dlaczego one to robią? Niewiele ponad 1/4 poddała się presji partnera, odczuwała wstyd z powodu małych piersi przed drugą osobą. Zdecydowana większość robiła to dla siebie. Wydaje się, że sytuacje, gdy mężczyzna przywozi swoją kobietę chirurgowi plastycznemu "do poprawki" nie są jednak tak częste. Zatem niejednokrotnie łatwiej o akceptację drugiej osoby niż siebie.

Z badań wynika, że ok. 90 proc. kobiet, które decydują się na operację plastyczną piersi ma od 20 do 39 lat (pozostałe ukończyły 40 rok życia). Niemal połowa z nich to panny (49 proc.), a pozostałe to mężatki (41 proc.) i rozwódki (5 proc.). Ponad 70 proc. ma dzieci (36 proc. jedno dziecko, a 35 proc. dwoje i więcej). Ponad 60 proc. to mieszkanki dużego miasta, a 24 proc. - miasteczka lub wsi.

Wstyd mówić

Chociaż grupa badana nie była imponująca (113 kobiet) z przyczyn oczywistych (ilość wykonywanych zabiegów, ograniczony teren, niechęć niektórych pacjentek do udziału w takim projekcie), wyniki badań na pewno są interesujące, warte powtarzania, weryfikacji, etc.

"Na Zachodzie ciągle bada się osoby poddające się operacjom plastycznym, zarówno pod kątem medycznym, jak i demograficznym, a zwłaszcza psychospołecznym. W Polsce brakuje takich badań być może dlatego, że operacje plastyczne są dość powszechnie traktowane jako zabiegi nader wstydliwe i owiane tajemnicą" - uważa prof. Teresa Rzepa, psycholog i koordynatorka badania z poznańskiego wydziału SWPS.Więcej o:
Komentarze (31)
Dlaczego Polki powiększają piersi i jak postrzegają siebie po zabiegu? Naukowcy sprawdzili
Zaloguj się
 • Gość: Przekorna

  Oceniono 44 razy 32

  Całe życie byłam właścicielką małych piersi. Robiłam kilka razy mammografię. Zawsze okazywały się zdrowe. pewien facet powiedział mi kiedyś, że...wolałby większe. Wystawiłam walizkę za drzwi mówiąc: s........j , poszukaj sobie większych!

  Rozumiem kobiety mające guziki zamiast jakichkolwiek piersi, piersi w kształcie parówek, wybitnie oszpecający biust, po wypadkach, chorobach, etc. Polecałabym wówczas operację serdecznie.

  Nie rozumiem kobiet mających normalne piersi, które je powiększają. Po co, na co? Seksapil jest w głowie, a nie w cyckach! Czasem widzę takie cyce - kule! Nienaturalne!

 • wielki_czarownik

  Oceniono 18 razy 12

  Kobieta, która będąc zdrową, nieoszpeconą powiększa sobie biust musi mieć coś nie teges z głową i jako taka jest skreślona jako partnerka. Rozumiem operację po wypadku czy w innym podobnym przypadku, ale jeżeli ktoś sobie zamienia miseczkę B na C, bo żyć z tym B nie może, to ja proponuję dobrego specjalistę, ale od głowy.

 • Gość: ancymon

  Oceniono 23 razy 9

  Powiększyłem sobie penisa i teraz nie mogę się od bab opędzić. Nie polecam.

 • Gość: Alfff

  Oceniono 15 razy 7

  Nauki społeczne a szczególnie te ich badania empiryczne to kpina z prawdziwej nauki. Ileś setek godzin aby "zweryfikować hipotezy" które pierwszy lepszy debil jest wstanie wymyślić w 1 minutę. Przecież oczywiste że jak ktoś wydał 2-6 tysięcy na powiększanie piersi to nie powie po operacji że żałuje. Ech...

 • Gość: irenka

  Oceniono 14 razy 4

  A ja sobie bede pomiejszac, mam D, to kula u nogi, zadne bluzki nie pasuje, chamy sie gapia,
  niewygodnie uprawiac sport

 • Gość: garaa

  Oceniono 3 razy 3

  powiększają bo naoglądają się silikonów w gazetach, telewizji, reklamach, porno itd i myślą, że z ich piersiami jest coś nie tak. Wzorem dla niektórych pań stały się okrąglutkie silikony.
  Sama mam koleżankę, która pomimo miseczki 70d chciałaby mieć silikony ponieważ nie podoba się jej kształt swoich naturalnych piersi.
  To wszystko staje się chore

 • Gość: elo

  Oceniono 13 razy 3

  Hej mężowie!

  Juz teraz wiecie jakie miejsce w hierarchi wartosci zajmujecie! Fajnie, co? Oczywiscie to tylko u tych 'madrych' pan ktore poddaly sie operacji powiekszenia biustu - no i oczywiscie u tych ktore by chcialy ale ich i meza nie stac na taka operacje....

  Swoja droga - czy badano rowniez wplyw operacji na zycie tych pan u ktorych operacja nie byla sukcesem? Czy ktos wie jaki to udzial w ogolnej populacji pan poddajacych sie takim zabiegom?

 • Gość: ja

  Oceniono 2 razy 2

  SWPS to Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX