Jak się diagnozuje PCOS?

Czym objawia się PCOS? Mam podwyższony znacznie androstendion i DHEA. Endokrynolog powiedział mi, że jest to PCOS. Czy tylko na podstawie tych badań można stwierdzić tę przypadłość? Około roku temu miałam robione USG i jajniki były 'czyste' bez żadnych cyst. Objawy, czyli nadmierne owłosienie również było tak jak w tej chwili. Dodam jeszcze ze miesiączkuje regularnie.
Odpowiada lekarz Magdalena Zemlak:

W celu rozpoznania Zespołu Policystycznych Jajników (PCOS) niezbędne jest stwierdzenie dwóch z trzech poniższych kryteriów:

1. podwyższone stężenie męskich hormonów płciowych (testosteronu i androstendionu) lub też cechy świadczące o androgenizacji, mi.in hirsutyzm (owłosienie w miejscach typowych dla mężczyzn), trądzik, łysienie typu męskiego

2. brak lub rzadkie owulacje (często objawiające się jako rzadkie miesiączki)

3. w USG jajników obecnych jest powyżej 12 pęcherzyków lub objętość jajnika wynosi powyżej 10 cm3 (10 ml)

Wśród dodatkowych objawów są:

- zaburzenia metaboliczne (otyłość, cukrzyca)

- podwyższony stosunek LH do FSH

Przedstawione przez Panią objawy wskazują jedynie na spełnienie jednego kryterium rozpoznania PCOS. Warto dopytać się swojego lekarza dlaczego postawił takie rozpoznanie. Być może były robione jeszcze inne badanie hormonalne lub też obraz jajników był prawidłowy ze względu na przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, które są częstą metodą leczenia tego zespołu i pod wpływem których dochodzi do zaniku pęcherzyków.

Zobacz wszystkie porady