Poród a wirus HPV

Jestem zakażona wirusem HPV 16. Prawdopodobnie byłam już zakażona podczas porodu. Mój synek ma 2 latka i chciałabym dowiedzieć się jakie jest prawdopodobieństwo, że zaraził się podczas porodu naturalnego (nie miałam i nie mam widocznych objawów choroby, żadnych kłykcin). Jeśli mógłby się zarazić to kiedy i jak można to wykryć? Czy istnieje jakieś badanie na to?
Odpowiada lekarz Magdalena Zemlak:

Wirusem HPV jest zarażonych bardzo dużo kobiet. Dochodzi do jego przeniesienia podczas kontaktów seksualnych. HPV 16 nie wywołuje widocznych zmian w postaci kłykcin, natomiast jest wirusem o wysokiej onkogenności, a to oznacza, że może doprowadzać do powstania raka szyjki macicy. Z tego powodu niezbędne jest wykonywanie systematyczne cytologii w celu wykrywania zmian w nabłonku szyjki macicy.

W przypadku zakażenia osób młodych często dochodzi do samoistnego pozbycia się wirusa.

Nie ma jednoznacznych badań mówiących o przenoszeniu w trakcie porodu wirusa na noworodka. Zazwyczaj jeżeli dojedzie zakażenia okołoporodowego organizm dziecka w krótkim czasie się go pozbywa i nie wiąże się to z żadnym ryzykiem. W niektórych przypadkach może dojść do utajonej formy zakażenia i wirus HPV jest obecny w nabłonku przewodu pokarmowego i układu płciowego i w ten sposób pozostawać przez całe życie nie dając żadnych obawów.

Należy przede wszystkim pamiętać, że infekcja HPV jest bardzo częsta i najważniejsze jest regularne wykonywanie cytologii.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: