Kontuzja kolana?

Jestem piłkarzem amatorem. W końcówce ostatniego meczu poczułem ból w okolicach kolana ale tylko delikatny ból, po wysiłku bolało coraz bardziej. Nie pamiętam aby doszło do jakiegoś uderzenia itp. Teraz boli dosyć mocno (na tyle, że 'kuśtykam') głównie podczas schodzenia po schodach, trochę mniej gdy wchodzę. Boli na wysokości kolana po lewej jego stron w lewej nodze.
Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Podczas dużych obciążeń stawów kolanowych nie jest konieczny uraz, żeby doszło do uszkodzenia stawu. Ból zlokalizowany w bocznej stronie kolana (po zewnętrznej stronie) sugeruje uszkodzenie chrząstki lub łąkotki. Nasilanie się objawów podczas schodzenia po schodach również wskazuje na problem związany z zaburzeniami w obrębie chrząstki stawowej. Niestety bez badania ortopedycznego i diagnostyki obrazowej trudno jest dokładnie ocenić jakiej struktury stawowej dotyczy patologia. W zależności od stopnia uszkodzenia stawu podejmowana jest również decyzja o ewentualnym leczeniu zachowawczym lub chirurgicznym.

Do czasu konsultacji ortopedycznej, należy unikać obciążania kontuzjowanej kończyny. Sugeruję również stosowanie jednej z maści przeciwbólowych i przeciwzapalnych dostępnych w aptekach bez recepty.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: