Ból pleców i jąder

Od kilku tygodni dokucza mi ból pleców tuż nad pośladkami. Początkowo myślałem że to mogą być korzonki lub mnie po prostu przewiało. Po około dwóch tygodniach doszedł bol jader!? Pomyślałem, że to może mieć coś wspólnego z nerkami. Mogę mieć racje? Do jakiego lekarza powinienem się udać, żeby nie tracić czasu na rozpoznania, które mogą trwać miesiące. Chciałbym dodać że, na lewej nodze mam znaczące żylaki, które ciągną się wprost do lewego jądra.
Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Niestety ból pleców z towarzyszącym bólem jąder może być spowodowany zarówno schorzeniem kręgosłupa, jak i samych jąder lub układu moczowego. Patologie w obrębie kręgosłupa (zwyrodnienie stawów kręgosłupa, dyskopatie) najczęściej wiążą się z uciskiem na korzenie nerwów rdzeniowych i "promieniowaniem" bólu do innych okolic ciała. Jeżeli dolegliwości nasilają się przy obciążaniu grzbietu i długotrwałym siedzeniu a ustępują w pozycji leżącej, to prawdopodobnie przyczyna leży po stronie kręgosłupa.

Oczywiście przy bólu jąder wykluczyć należy choroby narządów płciowych, takich jak zapalenie najądrza lub zapalenie prostaty. Ból jest wtedy tępy, ciągły, nasilający się przy dotyku. Mogą pojawić się nudności i wymioty.

Również choroby nerek, szczególnie kamica nerkowa, mogą powodować objawy ze strony kręgosłupa i jąder. Jednakże w tym przypadku ból jest zazwyczaj bardzo silny, o charakterze kolkowym, pojawiający się falami i promieniujący do pachwiny.

Powinien Pan przede wszystkim udać się do lekarza rodzinnego, który zbierze dokładny wywiad i zbada Pana. Podstawowe badania, takie jak morfologia, CRP i badanie ogólne moczu pozwolą wysunąć najbardziej prawdopodobne rozpoznanie i zastosować odpowiednie leczenie.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: