Ból brzucha po prawej stronie

Od jakiegoś czasu mam kłucia w prawym górnym rogu brzucha, który promieniuje na część prawą,dolną pleców. Każdy oddech powoduje ból. Dotykając delikatnie skórę w tych miejscach mam uczucie, jakbym miała tam siniaka: jest bardzo wrażliwa. Proszę o pomoc w diagnozowaniu tych objawów.
Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

W okolicy prawego podżebrza znajdują się przede wszystkim: wątroba, pęcherzyk żółciowy, prawa nerka oraz przepona. Ból może być spowodowany procesem chorobowym każdego z tych narządów, a także narządów przyległych. Najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych w tej okolicy jest kamica pęcherzyka żółciowego, jednak są tą zazwyczaj bóle o charakterze kolki: rozlane, pojawiające się po obfitym posiłku i nasilające się falami. Ból nasilający się przy głębokim wdechu jest bardziej charakterystyczny dla zapalenia opłucnej, która przylega bezpośrednio do przepony i może dawać objawy bólu brzucha.

Również przy dużym powiększeniu się wątroby (w skutek m.in. wirusowego zapalenia lub uszkodzenia toksycznego) torebka otaczająca wątrobę może się napinać i powodować niespecyficzne pobolewania okolicy podżebrowej.

Niewykluczone jest, że kłujący ból i nadwrażliwość skóry w tej okolicy są zwiastunami rozwijającego się półpaśca. Proszę obserwować skórę w poszukiwaniu zmian skórnych, szczególnie o charakterze pęcherzyków.

W określeniu najbardziej prawdopodobnej przyczyny Pani dolegliwości niezbędne jest przeprowadzenie przez lekarza badania przedmiotowego oraz wykonanie podstawowych badań (USG jamy brzusznej, morfologia, CRP, AspAT, AlAT, bilirubina, badanie ogólne moczu).

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: