Badania hormonalne, a zaburzony cykl miesiączkowy

Chciałabym zrobić badania hormonalne na własną rękę. Niestety, nie wiem, w jakim czasie można je robić. Słyszałam, że tydzień przed i tydzień po miesiączce. Niewiele mi to mówi, gdyż mam zaburzenia miesiączkowe. Raz czekam 30 dni, raz 40, a nieraz nawet po 60 dni. Brak miesiączki uniemożliwia zrobienie szybko badań, a żaden lekarz nic z tym nie robi. Staramy się z mężem o dziecko i boję się, że coś jest nie tak. Raz już poroniłam: jakieś 5 lat temu.
Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Zaburzenia miesiączkowania prawie zawsze powodowane są przez zaburzenia hormonalne. Ponieważ przyczyn nieprawidłowego wydzielania hormonów może być bardzo wiele (niedoczynność podwzgórza lub przysadki, guzy przysadki, choroby tarczycy, wady jajników, zespół policystycznych jajników), nie da się postawić diagnozy na podstawie jednego, czy dwóch badań. Zazwyczaj potrzebne jest połączenie badań laboratoryjnych (poziomy hormonów: FSH, LH, PRL, TSH, estrogenów, progestagenów, androgenów) oraz obrazowych (USG, MRI głowy). Zaburzenia miesiączkowania oraz problemy z zajściem w ciążę są wskazaniem do rozpoczęcia diagnostyki i Pani lekarz ginekolog powinien zlecić właściwe badania lub skierować Panią do endokrynologa ginekologicznego. Jeżeli ginekolog odmawia zlecenia potrzebnych badań, zamiast wykonywać je na własną rękę, proszę zasięgnąć opinii innego lekarza.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o:
Komentarze (1)
Badania hormonalne, a zaburzony cykl miesiączkowy
Zaloguj się
  • Gość: martales

    Oceniono 1 raz 1

    ja do końca nie dałabym się wodzić za mos lekarzom z tego względu, że zazwyczj zależy im tylko na pieniądzach, które zostawiamy podczas wizyt. Przekonałam się o tym na własnej skórze. Trzeba czytać samemu i radzić znajomych, a lekarza na wizycie trzeba nieźle prosić, żeby dał skierowanie na poziom wszystkich hormonów podczas jednego cyklu. Zazwyczaj ciagną to miesiącami i nic nie wynika z tego. Po 150 zł życzą sobie za wizytę gdzie wypiszą tylko skierowanie. Jeśli chodzi o leki to też warto czytać o naturalnych metodach regulujących poziom hormonów, a nie świństwa w tabletkach z których przez dwa lata nie mogę dojść do ładu z miesiączką.
    Nie dajcie sobie ciemnoty wciskać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX