Opieka nad chorym po udarze

Moja babcia właśnie dostała niedokrwiennego udaru mózgu. Często chce coś szybko powiedzieć, lecz nie może dokończyć zdania i płacze. Jak mam z nią rozmawiać, aby nie czuła się skołowana? Jakie jeszcze objawy mogą wystąpić po tego typu udarze? Jaka obowiązuje ją teraz dieta?
Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Rozległość i trwałość zmian w mózgu po udarze niedokrwiennym można niestety oceniać dopiero kilka tygodni po udarze. Powikłaniami udaru mogą być zaburzenia motoryki, czucia, pamięci a nawet zachowania. Trudno tutaj o jakąś regułę - niektórzy chorzy odzyskują całkowitą sprawność, inni tylko częściową. Ważną rolę odgrywa w tym procesie rehabilitacja, która niejednokrotnie pozwala ograniczyć skutki udaru i pozwala chorym na osiągnięcie samodzielności.

Pani babcia najprawdopodobniej doznała udaru obejmującego część mózgu odpowiedzialną za mowę. Problem z rozumieniem mowy lub formułowaniem wypowiedzi nazywa się afazją. Jest to bardzo częste powikłanie udaru, pojawiające się nawet u 1 chorych. W leczeniu afazji specjalizują się neurologopedzi, dlatego najlepiej będzie, jeśli poprosi Pani lekarza prowadzącego o skierowanie do odpowiedniej poradni.

Jeżeli chodzi o dietę, to głównym celem jest zminimalizowanie ryzyka kolejnego udaru. Ponieważ wśród przyczyn udarów wymienia się m.in. nadciśnienie tętnicze, otyłość i hipercholesterolemię, należy dążyć do ograniczenia w diecie tłuszczów zwierzęcych (nasyconych) i zastąpienia ich tłuszczami zawartymi w roślinach lub rybach (nienasyconych). Z diety powinno wyeliminować się cukry proste - przede wszystkim słodycze i słodkie napoje. Trzeba także ograniczyć spożycie soli - najlepiej w ogóle zrezygnować z solenia potraw, ponieważ sól dodawana do konserw, wędlin i przypraw w zupełności wystarczy na pokrycie dziennej dawki sodu.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: