Nieprawidłowości w budowie serca płodu

Jestem w 23 tygodniu ciąży, wczoraj na kontrolnym usg lekarz stwierdził ubytek przegrody międzykomorowej okolicy podzastawkowej. Chciałabym się dowiedzieć czy jest to groźne dla dziecka w łonie matki jak i po urodzeniu. Mój lekarz dał mi skierowanie na badania do Warszawy, ponieważ sam nie jest pewien, córcia jest źle ułożona. Czy lekarz mógł się mylić? Dziękuję za odpowiedź.
Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

W przypadku podejrzenia wady serca u płodu szczególnie, jeżeli warunki badania USG są trudne lub lekarz ma wątpliwości, wykonuje się kolejne badanie w ośrodku o wyższym stopniu referencyjności (w tym przypadku w Warszawie). Dopóki nie zostanie ono wykonane, nie można postawić jednoznacznej diagnozy.

Ubytek przegrody międzykomorowej to najczęstsza wrodzona wada serca. Może ona mieć różny przebieg kliniczny w zależności od rozmiaru ubytku, jego umiejscowienia i obecności innych nieprawidłowości w budowie serca. Małe otwory z czasem zarastają i nie dają żadnych objawów, podczas gdy duże otwory mogą wymagać chirurgicznego zamknięcia, aby uniknąć groźnych dla życia powikłań.

Ponieważ przebieg choroby zależy od rozmiaru ubytku, w przypadku potwierdzenia wady rozwój płodu będzie okresowo monitorowany, a wszelkie decyzje dotyczące dalszego postępowania będą podejmowane po porodzie przez lekarzy neonatologów lub pediatrów.

Zobacz wszystkie porady