Zespół policystycznych jajników bez wyraźnych objawów?

Ostatnio ginekolog po badaniu stwierdził u mnie zespół policystycznych jajników. Czytałam troszkę na ten temat i niewiele mi się zgadza. Miesiączki występują u mnie regularnie, problemów z wagą i owłosieniem nie mam. Od trzech miesięcy z mężem staramy się o dziecko. Bezskutecznie. Czy powinnam podać się leczeniu hormonalnemu?
Odpowiada lekarz Ewa Witkowska:

W rozpoznaniu zespołu policystycznych jajników (PCOS) bierze się pod uwagę trzy grupy zaburzeń: (1) hiperandrogenizm (czyli występowanie objawów nadmiaru androgenów np. hirsutyzmu lub nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych); (2) brak owulacji lub nieregularna owulacja; (3) policystyczne jajniki (12 lub więcej pęcherzyków o średnicy 2-9 mm w każdym jajniku i/lub objętość jajnika ponad 10 ml) stwierdzone podczas przezpochwowego badania USG. Do rozpoznania PCOS potrzebne jest występowanie dwóch z ww. zaburzeń.

Podsumowując, rozpoznanie PCOS powinno być postawione w oparciu o objawy tj. zaburzenia miesiączkowania, brak owulacji i cechy hiperandrogenizmu (hirustyzm, trądzik) oraz poparte wykonaniem badania USG jajników oraz panelu badań hormonalnych (w 7. dniu cyklu należy zbadać następujące hormony: LH, FSH, testosteron, androstendion i prolaktynę). Leczenie można rozpocząć dopiero po rozpoznaniu choroby zgodnie z ww. krokami.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o:
Komentarze (3)
Zespół policystycznych jajników bez wyraźnych objawów?
Zaloguj się
  • Gość: Podpisz się

    0

    A do jakiego ginekologa chodzisz obecnie, który Cię tak leczy?

  • Gość: 90kasia90

    0

    Mnie lekarz leczy pigułkami, nie zlecił mi zrobienia badań hormonalnych. Jeśli ktoś byłby w stanie polecić mi gin-endo w Lublinie na nfz, byłabym wdzięczna. Jestem już tak zdesperowana, że chyba zacznę chodzić od drzwi do drzwi aż znajdę porządnego lekarza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX