Kołatanie serca

Od niedawna odczuwam czasowe lekkie kołatanie serca, zbyt mocne bicie serca i lekkie ukłucia z prawej strony klatki piersiowej. Jest to dość dziwna sprawa, ponieważ mam 18 lat, nigdy nie miałem problemów sercowych, miałem ostatnio wszystkie badania, typu tsh (wykazało 1.050 ml) morfologię, ekg. Dziwne jest też czasem zachowanie organizmu: kiedyś wieczorem siedząc przed komputerem w pewnym momencie odczułem ciepło w nadbrzuszu. Skoczyło mi ciśnienie, aż do 168/105 i bicie serca do 105 na min i towarzyszyło temu uczucie lęku. Wszyscy mi mówią, żeby się nie przejmować, że wszystkie badania wykonane i nic mi nie jest. Lekarz rodzinny też nie widzi nic, lecz moim zdaniem jest to po prostu dziwne. Co poradzić w takiej sytuacji?
Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Epizody uczucia mocnego bicia serca lub nierównego bicia serca mogą się pojawiać u każdej, nawet zdrowej osoby. Jeśli nie towarzyszą temu żadne dodatkowe objawy, zazwyczaj nie ma powodu do obaw. Pomocy lekarskiej należy szukać wtedy, gdy takie epizody upośledzają nasze funkcjonowanie - pojawiają się zawroty głowy, duszność, niepokój, ból zamostkowy.

Opisywany przez Pana incydent nagłego podwyższenia ciśnienia tętniczego i przyspieszenia czynności serca (tachykardii) trudno uznać za podstawę do wnikliwej diagnostyki (bo z tego co rozumiem, wydarzyło się to tylko raz). Co prawda napadowe zwyżki ciśnienia i tachykardia mogą być np. objawem nadmiernego wydzielania adrenaliny i noradrenaliny przez guza chromochłonnego nadnercza, jednak zazwyczaj towarzyszą temu inne objawy - silne bóle głowy, zlewne poty, bladość skóry - a napady są wywoływane przez wysiłek fizyczny, urazy lub stres.

Z Pana relacji wynika, że wszystkie zlecone badania wyszły prawidłowe. Proszę spróbować zrezygnować ze wszystkich pobudzających używek, takich jak kawa, napoje energetyczne, alkohol. Jeśli powyższe dolegliwości będą się powtarzać, lub pojawią się nowe objawy, powinien zgłosić się Pan ponownie do swojego lekarza rodzinnego, celem poszerzenia diagnostyki.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: