Wynik kolonoskopii - polipy

Niedawno robiłam kolonoskopię i mam przysadkę końcową bez niedrożności obwodów esicy, uchyłek od 20 do 17cm, wielokrotność. Wiele małych polipów od 0,2 do 0,4 cm średnica i inne polipy 1 cm średnicy. Zrobiono mi biopsję. Czy mnie czeka operacja? Bardzo się boję. Czy to jest coś poważnego?
Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Przyznam, że nie do końca rozumiem pierwszą część opisu badania. Jeżeli jednak chodzi o znalezione polipy, to samo wykrycie polipów podczas kolonoskopii nie daje żadnych podstaw do określenia rokowania dla pacjenta. Każdego polipa należy usunąć i wysłać na badanie histopatologiczne. Dopiero wynik takiego badania jasno określa, jaki był charakter zmiany (łagodny czy złośliwy) i umożliwia podjęcie decyzji dotyczącej dalszego postępowania. Musi się Pani uzbroić w cierpliwość i czekać na wynik biopsji(średnio około 2-3 tygodni).

Zobacz wszystkie porady

Więcej o:
Komentarze (1)
Wynik kolonoskopii - polipy
Zaloguj się
  • wert6789

    Oceniono 1 raz 1

    Choruje od ponad 30 lat na wrzodziejące zap. jelita grubego.Pobieram regularnie leki .Ostatnio miałem kolonoskopię, gdzie stwierdzono w całym jelicie zatarty rysunek naczyniowy błony śluzowej , która odcinkowo jest dyskretnie przekrwiona . W bańce odbytnicy stwierdzono liczne bardzo drobe polipki hyperplastyczne.
    Poprzenie kolonoskopie miałem wykonane w okresie zaostrzenia choroby( 5 lat temu ) ale nie było tych polipków jak ostatno.Poprzednio miałem badanie histopatologiczne które potwierdzały chorobę. Teraz niestety nie pobrano próbek do badań hist. Lekarz stwierdził że nie ma takiej potrzeby.Z tego co wyczytałem są te polipy nienowotworowe .Czy powinienem częściej zgłaszać sie na te badania , czy te polipy też można kiedys usunać?Czy przy tym wieloletnim schorzeniu powinni mnie jednak pobrać wycinki do badań histopatologicznych ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX