Zapalenie oskrzeli

Mam zapalenie oskrzeli już od 6 dni. Biorę antybiotyk, trzy razy dziennie leki zwalczające gorączkę, syrop na kaszel. Mam wrażenie, że lekarstwa nie działają, nie widać żadnej poprawy. Kaszel wciąż męczy i ciągle mam gorączkę ok 39 stopni. Czy to możliwe, żeby leki nie działały? Czy może to normalne?
Odpowiada lekarz Ewa Witkowska:

Na początku chciałabym wyjaśnić, że przyczyną ostrego zapalenia oskrzeli jest najczęściej infekcja wirusowa, dlatego w leczeniu nie powinno się stosować antybiotyków, a tylko leki przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe. Włączenie antybiotyku jest uzasadnione tylko wtedy kiedy chory odkrztusza ropną wydzielinę, choruje na POChP lub kiedy przyczyną zapalenia oskrzeli jest krztusiec (a zdarza się to u <10 proc. chorych, nawet tych szczepionych przeciwko krztuścowi). Wirusowe zapalenie oskrzeli mija samoistnie jednak nadreaktywność oskrzeli, duszność i kaszel mogą utrzymywać się nawet przez 3 tygodnie.

Dlatego proponuję, aby jeszcze przez kilka dni regularnie przyjmować leki przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe, a jeśli objawy nie zaczną ustępować albo się nasilą proszę zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Zobacz wszystkie porady