Ból głowy w trakcie stosunku

Podczas uprawiania seksu boli mnie głowa (intensywny, pulsujący ból z tyłu głowy). Wcześniej nigdy nie odczuwałem takich dolegliwości. Jestem 35-letnim mężczyzną, aktywnym fizycznie, uprawiającym sport.
Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Dolegliwości, które Pan opisuje mogą odpowiadać tzw. postkoitalnym bólom głowy (z ang. postcoital headaches). Jest to zespół objawów, na który składa się silny ból głowy związany bezpośrednio z aktywnością seksualną. Ból może narastać stopniowo w miarę narastającego podniecenia, lub pojawiać się nagle tuż przed lub w trakcie orgazmu. Taki ból zazwyczaj ustępuje po kilkunastu minutach, ale bywa, że utrzymuje się on przez kilka godzin po zakończeniu stosunku.

Przyczyna tego zespołu nie są do końca poznane - tłumaczy się go nagłym wzrostem ciśnienia tętniczego lub skurczem naczyń mózgowych.

Innymi, poważniejszymi przyczynami nagłych, bardzo silnych bólów głowy pojawiających się podczas stosunku (i wysiłku fizycznego w ogóle) mogą być: malformacje naczyń mózgowych, tętniaki, zaburzenia przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego, czy wreszcie krwawienia podpajęczynówkowe. Schorzenia te mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego należy je zawsze wykluczyć.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: