Strupek w nozdrzach

Od lat dokucza mi strupek w obu nozdrzach. Maści powodują 1- 2 dniowa poprawę i problem wraca, utrudniając oddychanie. Jak można usunąć ten problem?
Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Napisał/a Pan/i, że dolegliwości utrzymują się od kilku lat - czy pamięta Pan/i kiedy i w jakich okolicznościach pojawiły się po raz pierwszy? Małe zranienia naskórka lub śluzówki nosa mogą powstawać pod wpływem urazu lub przewlekłego drażnienia (dłubania w nosie, pocierania chusteczką), które gojąc się powodują powstawanie strupów. Aby zapewnić właściwe wygojenie należy unikać przez jakiś czas dmuchania nosa. W celu poprawienia drożności, nawilżenia i zmiękczenia powstających strupów warto stosować donosowo roztwór soli morskiej w aerozolu. Maść Rinopanteina również nawilża śluzówkę nosa i dodatkowo przyspiesza gojenie.

Niezależnie od skutków leczenia objawowego, warto udać się do laryngologa, który oceni stan błony śluzowej nosa i będzie mógł wykluczyć inne choroby nosa powodujące podobne objawy (zanikowy nieżyt nosa, zakażenia, nowotwory).

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: