Koniec dramatu dzieci z porażeniem mózgowym. Po prawie pięciu miesiącach doczekały się podpisu z NFZ

Już w marcu tego roku minister zdrowia podpisał rozporządzenie, dzięki któremu chorzy cierpiący na spastyczność mogą ubiegać się o refundację wszczepienia pompy baklofenowej z budżetu NFZ. Umożliwia ona pokonanie nieznośnego bólu, przykurczu mięśni i w efekcie skuteczną rehabilitację. Jak nas poinformował przed chwilą (czwartek 09.08.2012, po południu) Andrzej Troszyński, w NFZ wreszcie podpisano stosowne zarządzenie, będące jedynie naturalną konsekwencją ministerialnego rozporządzenia, określające zasady dotyczące zakupu pomp przez regionalne oddziały Funduszu. Wydaje się więc, że to koniec tematu. Pozostaje jedynie pytanie, czy musiało to trwać tak długo?
Dołącz do nas na Facebooku!

Przedwczoraj (07.08.2012), po interwencji Stowarzyszenia Rodziców Dzieci z Dziecięcym Porażeniem Mózgowym, pytaliśmy rzecznika NFZ Andrzeja Troszyńskiego o pompy baklofenowe i przyczyny tak długiego oczekiwania na podpis. Zapewnił nas wówczas, że jeszcze w tym tygodniu zarządzenie będzie podpisane. Tak właśnie się stało. To zdecydowanie zmiana na lepsze dla chorych i ich rodzin. Ciekawe czy w funduszowej "zamrażarce" czeka więcej podobnych dokumentów, a nowa prezes Agnieszka Pachciarz szybko się z nimi upora. To ponoć jej osobista interwencja po objęciu urzędu przyspieszyła prace nad tym konkretnym dokumentem.

Poniżej przybliżamy temat pomp i historię jednego podpisu, podkreślając, że należy już do przeszłości.

Po co ta pompa?

Nowoczesna metoda terapii pompą baklofenową skierowana jest do pacjentów cierpiących na silne porażenie spastyczne, oporne na leczenie farmakologiczne i operacyjne. Jest stosowana między innymi u dzieci chorych na porażenie mózgowe. Nie jest stosowana powszechnie i według specjalistów nie spowoduje nadmiernego obciążenia budżetu NFZ.

Sama spastyczność objawia się sztywnością i napięciem mięśni, zwłaszcza rąk i nóg, powodującym ich szarpany i niekontrolowany ruch. Może być bardzo bolesna i znacznie utrudniać tak proste czynności, jak chodzenie, jedzenie, ubieranie czy kąpiel. Powikłania niekontrolowanej, długotrwałej spastyczności to sztywność stawów, odleżyny czy zapalenie płuc. Terapia za pomocą programowalnej pompy baklofenowej polega na podawaniu płynnego baklofenu w sposób ciągły bezpośrednio do płynu mózgowo-rdzeniowego. Dawki leku ustalane są indywidualnie do potrzeb konkretnego pacjenta. Leczenie za pomocą urządzenia pozwala w znaczący sposób zmniejszyć napięcie mięśni, dolegliwości bólowe, poprawia funkcję pęcherza moczowego oraz pozwala na zmniejszenie występowania ruchów mimowolnych. Dodatkowo redukuje ryzyko często występującego u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym uszkodzenia stawu biodrowego, wywołanego przez porażenie spastyczne mięśni.

Jaka refundacja?

Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z Dziecięcym Porażeniem Mózgowym odbiera sygnały, że urzędnicy w niektórych oddziałach NFZ nie otrzymali do dziś informacji na temat refundacji pomp baklofenowych. "W ostatnim czasie dotarły do nas informacje, że rodzicie zwracający się do lokalnych NFZ-ów w sprawie pomp baklofenowych dostają odpowiedź, że ta terapia nie jest w ogóle refundowana. Jest to szczególny problem, gdy mały pacjent czeka na nowe urządzenie, które co kilka lat wymaga wymiany. Proszę wyobrazić sobie, co może czuć dziecko, które otrzymuje silny lek przeciwbólowy, może w miarę normalnie funkcjonować i zostanie mu to odebrane. Cierpienie staje się nie do wytrzymania. Jesteśmy zaniepokojeni, że pomimo wprowadzenia refundacji jesteśmy bezsilni i spotykamy się dezinformacją i oporem urzędników. Mamy nadzieję, że sytuacja szybko się zmieni." - mówi Marek Zembrzuski, Prezes Stowarzyszenia Rodziców Dzieci z MPD.

"Leczenie za pomocą pompy baklofenowej pomaga w procesie rehabilitacji, redukuje ból i cierpienie chorych, zmniejsza przykurcz mięśni. Ponadto ogranicza ryzyko występowania dodatkowych dolegliwości, które zazwyczaj towarzyszą poszczególnym jednostkom chorobowym, w tym niebezpiecznych uszkodzeń stawu biodrowego powstałych w wyniku zaburzeń ruchowych. Ogólnie terapia poprawia komfort życia i przyczynia się do większej samodzielności pacjenta. Liczę, że wkrótce zakończą się wszystkie formalności związane z kontraktacją tej procedury" - mówi Profesor Tomasz Trojanowski, Krajowy Konsultant ds. Neurochirurgii.

Nie ma powodu do niepokoju?

Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia zapewnia, że tak właśnie będzie: sprawa zostanie załatwiona w ciągu najbliższych dni. Interwencję w tej sprawie podjęła pani prezes Agnieszka Pachciarz i jeszcze w tym tygodniu zarządzenie zostanie opublikowane. Rzecznik przekonuje, że na ogół: "podpisanie zarządzenia to nie jest zwykła formalność i wymaga czasu. Nieraz miesiąca, czasem dwóch, a nawet trzech". Najwyraźniej tym razem sprawa jest wyjątkowo skomplikowana, gdyż chorzy na podpis czekają piąty miesiąc.

Więcej o:
Komentarze (12)
Koniec dramatu dzieci z porażeniem mózgowym. Po prawie pięciu miesiącach doczekały się podpisu z NFZ
Zaloguj się
 • socjopatka

  Oceniono 10 razy 8

  Dzieci z ta choroba maja niestety ta wade, ze sa juz narodzone. Gdyby byly, jak to sie mowi, nienarodzone, to zastepy wyznawcow wiadomej religii by juz ich bronily. A tak sa tylko nudnymi, chorymi dziecmi, bez ladunku ideologicznego.
  Masakra.

 • puzonik48

  Oceniono 9 razy 7

  Trochę nienormalny jest fakt ,że ministerstwo Zdrowia jest petentem NFZ :(:( NFZ potrzebuje 5 miesięcy na wdrożenie w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia ?

 • 1234qwerty

  Oceniono 4 razy 4

  Kiedy w koncu ktoś pogoni tę zasraną chołotę z NFZ.

 • benkenobik

  Oceniono 2 razy 2

  "Niestety, do dzisiaj w NFZ nie znaleziono czasu, by podpisać stosowne zarządzenie, będące jedynie naturalną konsekwencją ministerialnego rozporządzenia, określające zasady dotyczące zakupu pomp przez regionalne oddziały Funduszu. Efekt? Chorzy czekają..."

  Kiedy wreszcie uzna się NFZ za organizację przestępczą i to bydło wyśle do więzienia????

 • artur737

  Oceniono 1 raz 1

  Znajac dobrze stanowisko NFZ to przeczytaniu tytulu "Koniec dramatu dzieci z porażeniem mózgowym" pomyslalem "wszystkie umarły"

 • alaudin

  0

  Będzie to tak długo trwało, aż pacjenci, rodzice chorych dzieci nie pójdą w tych wszystkich sprawach do sądów - żądając odszkodowań za straty zdrowotne - również w zakresie zdrowia psychicznego. I liczę, może nieco naiwnie, na zrozumienie ze strony wymiaru sprawiedliwości - to też są potencjalni pacjenci i rodziny pacjentów.
  My, pracownicy opieki zdrowotnej jesteś takimi samymi ofiarami terroryzmu niekompetencji, złej woli i chciwości tej instytucji. Tylko szeroko rozumiany obywatelski ruch osób świadomych swoich praw może nas uratować. I to nie jacyś "oni" mają to zrobić, ale my - poszkodowani przez bandycki system.

 • albwu

  0

  Jeżeli sfinansuje się to leczenie (słusznie !!!!!!!), to gdzie obetnie się na nakłady - na jakie leczenie. Bo przecież pieniędzy nie przybędzie.

 • borsuk07

  0

  www.fakt.pl/Poslowie-znow-dostana-podwyzke-na-biura,artykuly,172093,1.html

 • edyta1112233

  Oceniono 1 raz -1

  Poznaj Opiekę Medyczną SIGNUM prywatną, abonamentową opiekę medyczną, której wyłącznym dystrybutorem jest polska firma SIGMAPRO7 (od 2008 roku), pierwsza tego typu firma w Polsce. Opieka Medyczna SIGNUM to szybki i kompleksowy system opieki medycznej. To cała procedura leczenia prowadząca ze stanu CHORY do stanu ZDROWY: CHORY >> telefon >> natychmiastowa rejestracja >> wizyta u lekarza pierwszego kontaktu: rozpoznanie, badania wstępne >> rozpoznanie u specjalisty >> badania szczegółowe, potwierdzenie rozpoznania >> diagnoza >> skuteczne leczenie w razie potrzeby pomoc ambulatoryjna, pielęgniarska, rehabilitacja >> wizyta kontrolna >> ZDROWY W około 1000 nowoczesnych prywatnych placówkach w całym kraju. Cały zakres usług: konsultacje, badania, itp. są wykonywane w cenie pakietu, bez dodatkowych opłat. Podstawą działania Opieki Medycznej SIGNUM jest proste i szybkie działanie. Wystarczą 3 proste kroki:
  1. DZWONISZ o dowolnej porze dnia na Infolinię Medyczną (otrzymujesz KARTĘ PACJENTA z numerem telefonu )
  2. UMAWIASZ SIĘ na wizytę, badanie lub zabieg w dogodnym dla Ciebie terminie i placówce
  3. KORZYSTASZ z usług w wyznaczonym terminie - szybko, bez kolejek i zbędnych formalności.
  Opieka Medyczna SIGNUM dla Firm to:
  • 5 pakietów świadczeń medycznych
  • 1000 placówek medycznych o wysokiej jakości świadczonych usług i obsługi pacjenta oraz wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt medyczny
  • 24h Infolinia Medyczna - 7 dni w tygodniu - 365 dni w roku
  • dostęp do lekarzy 30 specjalności, 230 badań diagnostycznych, badań laboratoryjnych, szczepień, rehabilitacji, transportu, zabiegów jednego dnia i wielu innych usług.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX