Zespół bolesnego barku

Ból barku może mieć wiele przyczyn.


Ból barku pojawił się nagle.

Często jego powodem jest stan zapalny torebki stawowej (włóknista otoczka stawu, pokryta od wewnątrz błoną wydzielającą płyn maziowy, zmniejszający tarcie kości tworzących staw) lub ścięgna. Ból może promieniować do górnej części pleców i szyi. Utrudnia to normalne funkcjonowanie, np. trudno jest włożyć sweter.

Ból pojawił się po wysiłku, w trakcie którego trzeba było długo trzymać ręce nad głową.

Jeśli wielokrotnie powtarza się określone ruchy (np. podczas malowania sufitu czy intensywnego pływania), może dojść do nadwerężenia mięśni stożka rotatorów, czyli mięśni umożliwiających ruchy okrężne w barku.

Mocno uderzyłeś/łaś się w ramię.

Ból barku może sygnalizować uszkodzenie w obrębie stawu barkowego.

Jak sobie pomóc?

- Przez tydzień daj od począć swoim barkom. Nie dźwigaj, nie wykonuj pracy, która wymaga unoszenia rąk ku górze.

- Nałóż na bark ciepły kompres (np. termofor z ciepłą wodą, poduszkę elektryczną, woreczek z rozgrzaną na patelni solą owinięty ręcznikiem).

- Jeśli ciepło na sili ból - zrezygnuj z rozgrzewania, bo prawdopodobnie rozwinął się stan zapalny, a przy nim ciepło może szkodzić. W takiej sytuacji stosuj zimne okłady, np. z kostek lodu w foliowym woreczku okręconym suchym ręcznikiem. Ciepłych i zimnych okładów nie stosuj dłużej niż 20 minut i rób przerwy 2-godzinne.

- Zażywaj leki działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

- Smaruj bark żelami działającymi przeciw bólowo i przeciw zapalnie.

Jak zapobiegać?

- Staraj się nie przeciążać stawu barkowego, np. nie dźwigaj ciężarów lub rozkładaj je równo miernie na dwie ręce. Nie uprawiaj sportów (np. intensywne pływanie), które mogą powodować ból barku.

Kiedy do lekarza?

Jeśli stawy przestały być symetryczne (np. na skutek urazu), ból jest silny i/lub towarzyszy mu gorączka, obrzęk i zaczerwienienie skóry nad stawem barkowym albo gdy po tygodniu stosowania domowych metod ból nie ustępuje - zgłoś się do lekarza rodzinnego lub ortopedy.

Jeśli sądzisz, że ból barku nie jest skutkiem przeciążenia - zgłoś się do reumatologa, bo to może być np. choroba zwyrodnieniowa lub zapalna stawów.

Warto spróbować:

Po urazie lub nadwerężeniu spróbuj przez tydzień nosić rękę na temblaku (specjalną chustę możesz kupić w aptece). Dłuższe unieruchomienie ręki grozi zesztywnieniem (tzw. zamrożony bark).Ten i inne domowe sposoby leczenia znajdziesz w książce Rodzinny poradnik medyczny

Dołącz do nas na Facebooku!

Zobacz także: Zespół bolesnego barku (Choroba Duplaya)