Nie tylko Michael Douglas - przybywa ofiar seksu oralnego?

To nie palenie, czy picie alkoholu spowodowały chorobę. Uważam, że to seks oralny, a dokładnie przeniesiony tą drogą wirus brodawczaka ludzkiego wywołał u mnie w 2010 r. raka gardła - miał oświadczyć Michael Douglas (68 l.) w wywiadzie dla brytyjskiej gazety "The Guardian". Badania naukowe zdają się potwierdzać jego słowa.
HPV, wirus brodawczaka ludzkiego, do niedawna kojarzony był przede wszystkim z kobiecym problemem, czyli rakiem szyjki macicy. Dwa lata temu szokujące wyniki dwudziestoletnich badań prof. Maury Gillison z Ohio State University pokazały, że to także męska sprawa.

Wynika z nich, że wzrost zachorowalności na raka jamy ustnej u amerykańskich mężczyzn aż o 225% to nie tyle skutek nałogów, co uprawiania seksu oralnego. Zazwyczaj bowiem chorują osoby, które w przeszłości uprawiały seks oralny z wieloma osobami. Szczególnie zagrożone są te, które miały co najmniej sześciu kochanków. Badania przeprowadzone w USA sugerują, że ten typ raka zdarza się u nich aż ośmiokrotnie częściej. Znany aktor w swoim czasie przyznał się do seksoholizmu i wielu partnerek, stąd ryzyko większe.

Wywołujący raka wirus HPV nie zadowala się tylko jamą ustną: atakuje i głębiej, czyli gardło oraz krtań.

Do podobnych wniosków doszli naukowcy w Europie. "The Guardian" informuje, że w Wielkiej Brytanii liczba nowotworów złośliwych jamy ustnej u mężczyzn od 1989 roku wzrosła w sumie o ponad 50%, mimo stałego spadku liczby palaczy ( więcej na ten temat ).

HPV i kłykciny

Dziś rak jamy ustnej, niedawno jeszcze uważany za nowotwór rzadki, jest na 12. miejscu co do częstości występowania chorób nowotworowych. Tymczasem są i inne, równie poważne konsekwencje kontaktu z brodawczakiem przez panów i panie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV (Human Papilloma Virus) grozi chorobą nowotworową wielu narządów, w tym odbytnicy (nawet 90% przypadków), prącia, sromu i pochwy (40%), a nawet skóry czy płuc (więcej na ten temat).

Brodawczak ludzki przenosi się podczas kontaktów seksualnych. Może być zupełnie niewidoczny, bądź tworzyć charakterystyczne zmiany zwane kłycinami kończystymi, rzadziej brodawkami wenerycznymi. Nie każdy jego typ jest zaraz zabójcą. O kłykcinach: profilaktyce i leczeniu

HPV, a sprawa polska

Według Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce na raka wargi, jamy ustnej i gardła zapada łącznie ok. 3600 osób, z czego zdecydowana większość to mężczyźni. Wśród przyczyn podaje się palenie, uzależnienie od alkoholu, ale i zakażenie HPV. Największym problemem jest jednak nie tyle zapadalność na raka, co jego późne rozpoznawanie. Wykrycie choroby we wczesnym stadium zwiększa szansę na przeżycie chorego do 80%. Tymczasem Polska ma jeden z najwyższych wskaźników umieralności na raka jamy ustnej. 80% przypadków diagnozuje się bowiem w stadium terminalnym.

Dlaczego? O szybkie rozpoznanie najłatwiej u dentysty, a my do niego nie chodzimy. Jest omijany szerokim łukiem, jak ginekolog przez kobiety. Dlatego właśnie kobiety zabija rak szyjki macicy, mężczyzn rak jamy ustnej. Nie jest lepiej z rakiem gardła i krtani. Kto bowiem szukałby pomocy lekarskiej z powodu "banalnej chrypki"? A tak właśnie może objawiać się nowotwór więcej na ten temat

Szczepionka dla dwojga?

Przed zakażeniem wirusem HPV chroni szczepionka. Jest droga i rzadko stosowana w Polsce. Obecnie zalecana jest głównie dziewczynkom między 10., a 14. rokiem życia, by uchronić je przed rakiem szyjki macicy. Wciąż trwają badania, które mają ustalić, czy może ona skutecznie pomagać również chłopcom i chronić ich przed nowotworami, w tym górnych dróg odechowych.

Co Douglas powiedział?

Nie ulega wątpliwości, że seks oralny może przyczynić się do raka krtani, gardła. Zarazem rzecznik aktora zaprzeczył, że tak miało być w tym konkretnym przypadku, a Douglas mówił "ogólnie". W odpowiedzi "The Guardian" opublikował nagranie wywiadu. Oryginalny zapis nagrania tutaj

Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!