9 cech każdego nudziarza. Ile go w sobie masz?

Co nas najbardziej nudzi w innych? I innych w nas? Oto lista 9 zachowań i cech, które według badań zniechęcają nas do drugiej osoby.
Prawdopodobnie każdy z nas zastanawiał się kiedyś, jak odbierają go inni i czy przypadkiem nie jest odbierany jako osoba mało ciekawa. Psycholog społeczny Mark Leary wraz z trzema kolegami w serii badań udowodnił, że nudzić innych możemy i tym, co mówimy, i jak to robimy. A dokładniej? Co odkryli eksperci?

Naukowcy spytali badanych, jakie zachowania innych sprawiają, że odbierają tychże jako osoby nudne. Na tej podstawie sporządzili listę 43 czynników wymienianych najczęściej i poprosili kolejną grupę badanych o ocenę, jak nudne są dla nich wskazane zachowania. W wyniku tych działań powstała lista 9 kategorii najbardziej nudzących nas zachowań. Co się na niej znalazło? Zacznijmy od tych najskuteczniej odstręczających.

1. Egocentryzm

Mówienie tylko o sobie, okazywanie braku zainteresowania drugą osobą połączone z narzekaniem na wszystko i wszystkich - oto absolutny numer 1 według zebranych danych. Zrzędzący egocentrycy okazali się postrachem większości badanych.

2. Banalność

Wygłaszanie banałów lub toczenie rozmów bardzo powierzchownie, zainteresowanie tylko jednym tematem, powtarzanie w koło tych samych historii i dowcipów - te zachowania zajęły wysoką drugą pozycję na niechlubnej liście.

3. Brak ekspresji emocjonalnej

Całkowity brak entuzjazmu, wypowiadanie się w sposób monotonny, ubogi kontakt wzrokowy - tak mały stopień ekspresji w zachowaniu znalazł się na 3 miejscu, czyli wciąż na podium najbardziej nudzących nas postaw.

4. Powolność

Robienie długich przerw w wypowiedzi, powolne mówienie, zwlekanie z dochodzeniem do sedna - tego rodzaju zachowania skutecznie odciągają uwagę, a my szukamy innego obiektu zainteresowania.

5. Pasywność

Brak własnej opinii, niewiele do powiedzenia, konformizm, przewidywalność - to cechy, które, jak się okazuje, niespecjalnie cenimy w innych. Własne zdanie, choćby i niezgodne z głosem większości i element zaskoczenia to czynniki, które wciąż są w cenie.

6. Zaabsorbowanie sobą

Ja, moje życie, moje problemy - gdy ktoś żyje tylko sobą, jest wielka szansa, że zanudzi na śmierć osoby wokół. Nawet jeśli to, co mówi, nie będzie negatywne i pełne narzekań - ustalili badacze. Rada dla tego typu osób: częstsze używanie pytania "a co u ciebie?" i wysłuchanie drugiej strony.

7. Przesadna powaga

Wszystko, co sztywne i co nie dostosowuje się do bieżących okoliczności może w pewnym momencie stanowić problem. Podobnie jest z powagą. W konkretnych kontekstach pożądana może stawać się irytująca, gdy staje się cechą stałą. Osobie nieustannie poważnej, której nikt nigdy nie widział uśmiechającej się niełatwo zaskarbić sympatię innych. Zazwyczaj lubimy tych, w których odkryjemy "ludzkie oblicze".

8. Przypodobywanie się innym i tanie pochlebstwa

Schlebianie komuś, aby zdobyć czyjąś akceptację, staranie się, aby być zabawnym, elokwentnym, by zaimponować ludziom. To wszystko antyrecepta na zdobycie realnej sympatii. Niestety albo stety, to, co sztuczne razi i zniechęca do nas. Mów komplementy tylko wtedy, gdy są zgodne z twoim prawdziwym zdaniem.

9. Brak skupienia na rozmówcy i przerywanie

Rozproszona osoba może robić wrażenie mało zaangażowanej. Robienie innych rzeczy podczas rozmowy, przerywanie mówiącej osobie, zaczynanie nowych wątków, gdy ktoś nie skończył mówić to ostatnie z nielubianych zachowań. Ich stosowanie nie tylko nie zwiększy zainteresowania nami, ale również może być odebrane jako przejaw braku szacunku. Gdy z kimś rozmawiasz, poświęć tej osobie czas i uwagę.

Czym różnią się ci, którzy nas nudzą od tych, którzy nas ciekawią?

Na podstawie kolejnej serii badań naukowcom udało się ustalić kilka czynników, które odróżniają tych, którzy nas nudzą od tych, którzy wydają się interesujący. Na pożytek tekstu i znacznie upraszczając sprawę, nazwijmy jednych "interesującymi:, drugich: " nudnymi". Oto one:

1. Interesujący ludzie ujawniają więcej swoich uczuć i myśli niż nudni ludzie

Przydatne komunikaty to te zaczynające się np. od "Czuję się...", "Moim zdaniem " oraz stworzenie przestrzeni na to, by inni również mogli wyrazić swoje emocje i przekonania. Oparta na obustronnym wyrażaniu odczuć i myśli rozmowa to najskuteczniejszy sposób na stworzenie między ludźmi głębokiej więzi emocjonalnej.

2. Interesujący ludzie zawierają więcej informacji w tym, co mówią niż nudni ludzie

W rozmowie nie chodzi tylko o ujawnianie emocji. Zresztą nie w każdej rozmowie jest przecież na to miejsce i odpowiednie okoliczności. Znaczna część naszych rozmów ma charakter informacyjny. Co u ciebie słychać? Jak ci minął urlop? Gdzie kupiłeś swój komplet wypoczynkowy i jakie sklepy polecasz? Jak poprawnie wypełnić ten arkusz kalkulacyjny? Na co dzień niemal nieustannie wymieniamy się wiedzą na wielu płaszczyznach: od prywatnej poprzez praktyczną aż po zawodową.

3. Nudni ludzie używają więcej "pustych słów" niż ciekawi ludzie

Ktoś powiedział wiele, ale tak naprawdę nie powiedział niemal nic. Druga możliwość: przytakiwanie na to, co mówią inni bez dodania nic więcej do dyskusji od siebie. Naukowcy ustalili, że te postawy częściej charakteryzuje tych, których odbieramy jako nudnych.

4. Nudni ludzie mniej angażują się w rozmowę niż ciekawi ludzie

Aby rozmowa coś wnosiła, potrzebuje swoich twórców. Jeśli interlokutor nie poczuwa się do współtworzenia efektem nie będzie komunikacja wysokich lotów.

Pamiętaj, nie ma ludzi nudnych albo interesujących z natury. Jeśli uważasz się za nieuleczalnego nudziarza, może to wskazywać na problemy z poczuciem własnej wartości. Rozważ to, że nikt z nas nie żyje po to, by zadowalać innych wokół oraz to, że każdy z nas ma swoje "nudne" i " interesujące" oblicze. Podstawą jest to, żebyś zadowalał sam siebie. Powodzenia!

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Więcej o: