Alkoholizm? Można z nim wygrać!

W Polsce z chorobą alkoholową walczy blisko 800 tys. osób. ?Spowiedź z butelki? to autobiograficzna opowieść o krętej i długiej drodze do trzeźwości, a tym samym dowód, że walka z uzależnieniem może być zwycięska. Tytuł wydany nakładem Agory i Studia Emka ukaże się 15 listopada 2012 r.
Dołącz do nas na Facebooku!

"Spowiedź z butelki" to przejmujący, szczery i głęboki obraz cierpienia związanego z konsekwencjami nadużywania alkoholu. Olivier Ameisen, kardiolog opisuje próbę wyzwolenia się z nałogu poprzez stosowanie wszystkich znanych mu i dostępnych sposobów leczenia - od terapii po leczenie farmakologiczne. Uzmysławia nam, że problem alkoholizmu może dotknąć każdego, niezależnie od wykształcenia czy statusu społecznego. O tym jak poradzić sobie z alkoholizmem autor opowie w najbliższy czwartek 15 listopada o godzinie 18.00 w Traffic Clubie (Warszawa, ul. Bracka 25). Rozmowę poprowadzi Grzegorz Chlasta. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Co to jest uzależnienie?

Uzależnienie to silna potrzeba wykonywania określonych czynności lub przyjmowania konkretnych substancji. Termin ten najczęściej używany jest w odniesieniu do osób nadużywających alkoholu, narkotyków czy różnego typu leków. Jednak coraz częściej nieumiejętność zapanowania nad własnymi potrzebami i emocjami przekłada się na inne dziedziny życia. Współczesna psychologia wyróżnia uzależnienie od seksu, gier komputerowych, hazardu oraz internetu.

Uzależnienie nie jest stanem powstającym z dnia na dzień. Najczęściej proces ten jest złożony i ma różne natężenie. W zależności od czynnika i stopnia wyróżnia się trzy typy uzależnienia - fizyczne, psychiczne oraz społeczne. Pierwsze z nich charakteryzuje się fizjologiczną reakcją organizmu na brak substancji uzależniającej. Jej niedobór wywołuje np. biegunkę, silne bóle oraz bezsenność. Uzależnienie psychiczne prowadzi do nieustannej pogoni i potrzeby zdobycia substancji, która dostarcza przyjemności. Wszystkie myśli i działania chorego skupiają się wokół konieczności zaspokojenia pragnienia. Uzależnienie społeczne najczęściej kierowane jest modą bądź przynależnością do określonej grupy. Niezastosowanie się do panujących w niej zasad, np. brania narkotyków, oznacza wykluczenie.

Coś więcej niż terapia?

Książka opisuje koleje etapy starań o wyjście z nałogu. Począwszy od pobytu w ośrodku dla uzależnionych w Stanach Zjednoczonych i we Francji, po odwyki w szpitalach, skończywszy na bardzo wielu próbach odtruwania w domu. Autor opowiada także o wypadkach, w których uczestniczył będąc pod wpływem alkoholu. "Spowiedź z butelki" to przede wszystkim historia o kochającej rodzinie, bez której pomocy i wsparcia, opowieść nie miałaby szczęśliwego zakończenia.

O autorze

Olivier Ameisen kardilog, uzdolniony pianista, autor publikacji naukowych na temat uzależnienia od alkoholu. Urodzony w Paryżu w 1954 roku, wychowany w rodzinie żydowskiej pochodzącej z Polski, spokrewniony z Rubinsteinami (Heleną i Arturem). W 1983 roku przenosi się do Nowego Jorku, gdzie szybko zdobywa uznanie środowiska lekarskiego. Stany lękowe i ataki paniki, które towarzyszą mu od dziecka, stają się przyczyną alkoholizmu. Pod koniec lat 90. zamyka praktykę lekarską i rozpoczyna trwającą kilka lat podróż do trzeźwości. Dzięki zastosowaniu eksperymentalnej terapii Baklofenem (środek dotychczas wykorzystywany na zwiotczenie mięśni) po latach niepowodzeń osiąga upragniony cel. Jego publikacje na temat zastosowania Baklofenu w leczeniu choroby alkoholowej ukazały się w takich czasopismach naukowych, jak m.in. "Alcohol and Alcoholism", "Journal of the American Medical Association" i "CNS Drug". Obecnie wykłada na Uniwersytecie w Nowym Jorku.Czytaj także:

Alkohol zwiększa ryzyko nawrotów raka piersi

W jakich okolicznościach wypijesz najwięcej alkoholu

Osoby predysponowane do alkoholizmu narażone na otyłość

Alkohol nie pomaga, alkohol oszukuje

Kobiety weszły do knajp

Więcej o:
Komentarze (5)
Alkoholizm? Można z nim wygrać!
Zaloguj się
 • Oceniono 1 raz 1

  Alkoholizm dzieli się na 4 fazy. Żeby odpowiednio dobrać terapię należy najpierw zdiagnozwać, w której z nich chory się znajduje. Tutaj jest opis każdej z 4 faz alkoholizmu wraz z objawami, dzięki czemu można siebie (bądź kogoś) zdiagnozować na własną rękę: OBJAWY ALKOHOLIZMU . Natychmiastowego leczenia wymaga faza 3 i 4. Pierwsze dwie są raczej ostrzegawcze.

 • Kamil Wiński

  0

  Oczywiście, że można. Ale trzeba tego chcieć. I jest do tego potrzebna pomoc fachowca. Sam nadużywałem mocno alkoholu przez dłuższy czas. Mimo tego że próbowałem z tym skończyć, to zawsze wracałem do butelki. I dlatego zdecydowałem się na terapię w prywatnym ośrodku. Byłem we Wsparciu w Koszalinie przez kilka tygodni. Dużo dała mi terapia grupowa i rozmowy z ludźmi, którzy też mieli podobne problemy. Ciekawie był prowadzone te zajęcia. To pomogło mi zrozumieć, że muszę zmienić swoje życie.

 • Rafał Naczk

  0

  Oczywiście, że można. Czasami potrzeba jest tylko pomoc specjalisty. Ja długo sam próbowałem zerwać z nałogiem. No i w końcu musiałem się zdecydować na profesjonalną pomoc. Byłem w Koszalinie w ośrodku Wsparcie przez kilka tygodni. Zrozumiałem w końcu, jakie sa mechanizmu tej choroby i dlaczego ciągle wracałem do nałogu. Teraz jestem wolny, ale nadał walczę.

 • iloczynka

  Oceniono 3 razy -1

  bliska mi osoba leczy alkoholizm u www.carpediem.szczecin.pl, są już pewne sukcesy, na pewno zmieniło mu się nastawienie psychiczne, z tego co zauważyłam to takim osobom bardzo dużo dają przykłady osób, które miały podobny problem i którym udało się z niego wyjść, to podbudowuje i niesie nadzieję..

 • Gość: tomek.pt

  Oceniono 11 razy -5

  Na alkoholizm Baklofen a na złamane serce...gips!!!!Można jeszcze zaszywać esperal dla pewności co 3 tyg.świeży lub łykać codziennie po 10 tab.anticolu.Z całym szacunkiem pan Ameisen powinien zostać przy kardiologii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX