Co pozycja, w której śpicie, mówi o waszym związku?

Według najnowszych badań pozycja, którą najczęściej i najchętniej przyjmujecie z partnerem podczas snu, może określać jakość waszej relacji - informuje "health.com". Jakie zależności zaobserwowali badacze?
Naukowcy przepytali ponad 1 tys. osób o ich ulubioną pozycję, która przyjmują z partnerem podczas snu, a także poprosili, aby ocenili jakość swojego związku.

"Tym, co znacząco różnicowało pary szczęśliwe od nieszczęśliwych, był dotyk i bliskość fizyczna w czasie snu" - zaznacza autor badania Richard Wiseman, profesor psychologii w University of Hertfordshire w Wielkiej Brytanii.

94 proc. par, które w czasie nocy doświadczało kontaktu fizycznego, przyznawało, że jest szczęśliwa w swoim związku. Dla porównania wśród tych, którzy nie mieli ze sobą styczności cielesnej, zadowolenie ze związku deklarowało jedynie 68 proc. związków - mówił Wiseman.

W jakiej pozycji śpicie z partnerem? 42 proc. par śpi plecami do siebie

Badania pozwoliły naświetlić, co się dzieje w sypialniach, gdy partnerzy oddalają się w ramiona Morfeusza. Jakie pozycje snu wybierają pary?

- 42 proc. par przyznało, że najczęściej śpi plecami do siebie

- 31 proc. jest skierowanych w tę samą stronę

- 4 proc. - leżąc do siebie twarzą w twarz.

W jakiej odległości od siebie śpimy i jak to wróży na przyszłość?

Naukowcy postanowili przyjrzeć się również odległości dzielącej śpiących partnerów. Centymetr poszedł w ruch... Co się okazało?

12 proc. związków przesypia noce w odległości mniejszej niż 2,5 cm od siebie. Dla przeciwwagi, 2 proc. badanych spało ponad 76 cm od siebie. Jaki wpływ miała odległość między osobami w związku na jego jakość?

"Im dalej partnerzy znajdowali się od siebie podczas snu, tym mniej prawdopodobne było, że są razem szczęśliwi - czytamy w "health.com". Aż 86 proc. spośród tych, którzy spali bezpośrednio przy sobie (w odległości mniejszej niż 2,5 cm), było zadowolonych ze swojego związku. Wyniki wśród tych, którzy spali w odległości większej niż 76 cm od siebie, były nieco niższe - 66 proc. takich par deklarowało zadowolenie z obecnej relacji.

Ekstrawertycy śpią blisko partnerów, a kreatywne osoby- po lewej stronie

Badanie wykazało ponadto, że ekstrawertycy, czyli osoby towarzyskie, optymistyczne i otwarte na ludzi mają większą tendencję, aby spędzać noce bardzo blisko swych partnerów. Naukowcom udało się ustalić także, że osoby cechujące się kreatywnością częściej śpią po lewej stronie łóżka, partnerowi pozostawiając jego prawą część.

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Więcej o:
Komentarze (43)
Co pozycja, w której śpicie, mówi o waszym związku?
Zaloguj się
 • czesu4f

  Oceniono 207 razy 203

  Rewolucyjne informacje! Następnie naukowcy powinni zbadać zależność pomiędzy ilością przemocy a szczęśliwością rodziny. Wnioski powinny być równie interesujące.

 • axeriusz

  Oceniono 189 razy 189

  "Naukowcom udało się ustalić także, że osoby cechujące się kreatywnością częściej śpią po lewej stronie łóżka, partnerowi pozostawiając jego prawą część."

  Ale z jakiej perspektywy ? Stojąc na wprost łózka, czy leżąc w łóżku ?

 • pajop

  Oceniono 166 razy 160

  Wniosek jeden - Im szersze łóżko tym gorszy związek!

 • shunpike

  Oceniono 133 razy 131

  nie za bardzo kojarzę w jakiej pozycji śpię, z tej prostej przyczyny, że wtedy śpię i słabo kojarzę, itd. Jeśli mogę się tak wyrazić. Nie wiem więc czy jestem szczęśliwy i czy mój związek przetrwa. Przy szerokości łóżka 160 cm obawiam się, że chyba nie :).

 • ft7sj

  Oceniono 41 razy 35

  Niedługo dowiemy się że: "Oczywiście większy wpływ na wasz związek ma to pod jakim znakiem zodiaku się urodziliście."

  Co za pierdoły...

 • pan_mamon

  Oceniono 83 razy 33

  Nawet jak leżę 30 cm od mojej kobiety to mój wąż boa i tak ją jeszcze łapie tu i ówdzie :) Czy to znaczy że jestem w szczęśliwym związku?

 • macieeek11

  Oceniono 50 razy 32

  Hmmm, kazda z moich dziewczyn spala zawsze z lewej strony. Nie wiedzialem, ze sa tak kreatywne. Sadzilem raczej, ze to wynik tego, ze jestem praworeczny i lubie objac moja kobiete przed snem!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX