"A teraz robimy dziecko"- jak niep³odno¶æ wp³ywa na relacje z partnerem i emocje?

Niep³odno¶æ to nie tylko problem medyczny. Trudno¶ci z poczêciem dziecka, chcia³ nie chcia³, odzwierciedlaj± siê w relacji. Mog± wp³ywaæ na ¿ycie seksualne pary, powodowaæ k³opoty w komunikacji, a w ogólnym rozrachunku obni¿aæ satysfakcjê ze zwi±zku.
Kobiety i mê¿czy¼ni, staraj±c siê o dziecko, inaczej radz± sobie z emocjami. Ró¿nice w reakcjach w przypadku problemów z poczêciem potomka mog± powodowaæ zaburzenia w komunikacji miêdzy partnerami, które czêsto le¿± u podstaw konfliktów.

Kobieta i seks zadaniowy: "zróbmy to, zastosujmy tamto"

W obliczu niemo¿no¶ci zaj¶cia w ci±¿ê paniom najbli¿sza jest postawa, któr± mo¿na zawrzeæ w dwóch s³owach - "robimy dziecko". Seks przestaje byæ zbli¿eniem dwóch osób, które ma s³u¿yæ przyjemno¶ci i budowaniu wiêzi. Dochodzi do jego biologizacji - zaznacza³ seksuolog prof. Zbigniew Lew-Starowicz. Partner staje siê dawc± nasienia, po¿ycie nabiera charakteru zadaniowego, traci na spontaniczno¶ci.

Wyniki hormonów - estradiolu, FSH, LH, testosteronu, inne - na naszym forum panie staraj±ce siê o dziecko dziel± siê wynikami ostatnio robionych badañ, z dba³o¶ci± o szczegó³y relacjonuj± wizyty lekarskie, wspieraj± siê emocjonalnie.

Kobiety maj± tendencje do zwierzania siê innym i koncentrowania siê na niep³odno¶ci i staraniach o potomka. Czêsto komunikuj± siê ze swoimi partnerami, u¿ywaj±c trzeciej osoby liczby mnogiej, ich przekazy mog± nabieraæ rozkazuj±cego wyd¼wiêku. "Zróbmy to, zastosujmy tamto" - s³ysz± mê¿czy¼ni od partnerek w kontek¶cie prób prokreacyjnych.

Mê¿czyzna: bagatelizowanie sprawy

"Mój m±¿ nie chce i¶æ na badania nasienia, ci±gle uwa¿a, ¿e wina jest po mojej stronie. On jest supersamcem" - wyznaje na naszym forum u¿ytkowniczka o pseudonimie "krope". Inna forumowiczka pisze, ¿e gdy tylko rozpoczyna rozmowê na temat "zachodzenia w ci±¿ê" i niep³odno¶ci, jej partner tylko siê denerwuje i absolutnie nie chce kontynuowaæ w±tku.

Jakie zniekszta³cenia zachowania s± typowe dla mê¿czyzn? Prof. Lew-Starowicz wymieni³ m. in. opór przed poleceniami i zadaniami, niechêæ do przyznawania siê do b³êdów, pocieszanie maj±ce na celu bagatelizowanie sprawy. Panowie w przeciwieñstwie do bardziej wylewnych pañ, uto¿samiaj± mówienie o k³opotach prokreacyjnych z obni¿eniem statusu - zaznacza. St±d mog± byæ mniej skorzy do rozmów na ten temat ni¿ ich partnerki. Tymczasem kobiety najchêtniej o niczym innym by nie mówi³y. On czuje dyskomfort, ona ma pretensje - konflikt gotowy.

Trudno¶ci w relacji: ona czuje potrzebê rozmowy, on unika tematu

Ona oczekuje rozmowy na trudny dla niej temat, on jej unika. W ten tak ró¿ny sposób chroni± swoje emocje. Jak to mo¿e siê skoñczyæ? Prof. Lew-Starowicz mówi, ¿e problemy w komunikacji miêdzy partnerami bezowocnie staraj±cymi siê o dziecko w niektórych przypadkach prowadz± m. in. do zaniku zainteresowania seksem, spadku satysfakcji z po¿ycia czy zaburzeñ podniecenia i orgazmu.

Ucieczka od rodzicielstwa - zaburzenia seksualne

Czasem natomiast jest zupe³nie odwrotnie. To zaburzenia seksualne (tj. zaburzenia erekcji, popêdu, orgazmu, dyspareunia i pochwica) s± pierwotn± przyczyn± niep³odno¶ci - opowiada seksuolog. Dzieje siê tak, np. gdy pod¶wiadomie wcale nie chcemy mieæ potomka, nie widzimy siê w roli ojca czy matki. Wtedy wystêpuj±ce zaburzenia seksualne s± po prostu wyrazem ucieczki od rodzicielstwa - zaznacza seksuolog.

Tekst powsta³ w oparciu o wypowiedzi ekspertów w trakcie II Sympozjum "Niep³odno¶æ - klinika i praktyka"



Chcesz siê dowiedzieæ wiêcej, co¶ Ciê niepokoi, zapytaj lekarza

Masz problem natury psychologicznej, co¶ Ciê niepokoi, zapytaj psychologa

Chcesz mieæ sta³y dostêp do naszych tre¶ci? Do³±cz do nas na Facebooku!

Zdjêcie P³odno¶æ, niep³odno¶æ, bezp³odno¶æ Zdjêcie Niep³odno¶æ i rozród wspomagany Zdjêcie Niep³odno¶æ i rozród wspomagany Zdjêcie Niep³odno¶æ. Szko³a przetrwania
P³odno¶æ, niep³odno¶æ, bezp... Niep³odno¶æ i rozród wspoma... Niep³odno¶æ i rozród wspoma... Niep³odno¶æ. Szko³a przetrw...
zobacz inne zdrowie i medycyna w
materia³y partnera