Niechciana pamiątka z wakacji

Wakacyjna atmosfera, nowe znajomości, wyjazdy w nieznane i szalone imprezy. Wszystko to może zapewnić nam niezapomniane wspomnienia z wakacji. Gorzej, gdy zapewni nam również inną trwałą pamiątkę - chorobę przenoszoną drogą płciową.
Latem wzrasta zachorowalność na choroby weneryczne. Co roku z wakacji tysiące Polaków przywożą infekcje, które potem trzeba leczyć tygodniami lub miesiącami. Niektórych nie da się wyleczyć w ogóle...

Wirusy

Wirus HIV, wirus zapalenia wątroby typu B, wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) czy opryszczki (HSV) - to wirusowe infekcje, które początkowo mogą nie dawać żadnych objawów. Przed wirusami, które znajdują się w wydzielinach ciała, takimi jak HIV i WZW typu B, możemy się ochronić stosując prezerwatywy. W przypadku wirusów bytujących w okolicach narządów płciowych, prezerwatywy mogą obniżyć ryzyko zakażenia, jednak go nie wykluczają.

Wirus opryszczki czy brodawczaka ludzkiego bez trudu przenoszą się z narządów płciowych jednej osoby na narządy partnera. Infekcje możemy przenieść nawet przez dotyk, bo wirusy bytują w komórkach skóry. Cztery ze szczepów wirusa HPV są główna przyczyną występowania raka szyjki macicy u kobiet. Udowodniono, że wirus brodawczaka ludzkiego atakuje nie tylko śluzówkę narządów płciowych, ale także jamy ustnej. Uprawiając seks oralny z osobą zakażoną wirusem HPV zwiększamy ryzyko wystąpienia takiego nowotworu. Co ważne - wirus przez wiele miesięcy a nawet lat może nie dawać żadnych objawów. To oznacza, że nosiciel nie jest świadomy, że może nim kogoś zarazić. Nie da się w żaden sposób poznać, czy ktoś jest nosicielem wirusa, bo objawy występują tylko okresowo, a początkowo mogą nie pojawiać się w ogóle. Wirus opryszczki płciowej, podobnie jak wargowej, bytuje w organizmie przez całe życie. Raz zarażona osoba jest nosicielem zawsze, mimo że objawy choroby występują tylko czasami.

Chlamydia

U 80% zakażonych osób nie występują podejrzane objawy. Jeśli się pojawią, są to najczęściej: u kobiet: - zapalenie szyjki macicy objawiające się śluzowo-ropnymi upławami, krwawienia międzymiesiączkowe, świąd i pieczenie przy oddawaniu moczu, wzmożone parcie na mocz, bóle w podbrzuszu, u mężczyzn - śluzowy, rzadko ropny wysięk z cewki moczowej, świąd i pieczenie w okolicy ujścia cewki moczowej. Częstotliwość zakażenia jest 10-krotnie wyższa u młodych osób mających wielu partnerów seksualnych. Powikłania u kobiet to m.in.: zapalenia narządów układu rozrodczego, zapalenie okołowyrostkowe i okołowątrobowe; niepłodność. Jeśli zakażenie nastąpi podczas ciąży, może być przyczyną zapalenia spojówek, płuc, gardła i przewodu pokarmowego u noworodka. U mężczyzn chlamydia prowadzi do zapalenia najądrza i gruczołu krokowego, okresowo mniejszej płodności. Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn może powodować zespół Reitera, czyli zapalenie cewki moczowej, spojówek i stawów.

Rzęsistkowica

Trichomonas vaginalis - to pierwotniak, który odpowiada za zakażenie. W grupie szczególnego ryzyka znajdują się kobiety po menopauzie. Objawy zakażenia rzęsistkiem pochwom u kobiet: to obfite, pieniste, cuchnące, upławy o barwie żółtej lub zielonkawej, świąd, pieczenie i ból w okolicy krocza, zaczerwienienie sromu i pochwy, bóle w podbrzuszu, parcie na pęcherz, częste (bolesne) oddawanie moczu. U mężczyzn to m.in.: świąd, ból cewki moczowej, obfity ropny wyciek z cewki, częste i bolesne oddawanie moczu , obrzęk, zaczerwienienie, nadżerki na żołędziu i napletku. Powikłaniami długotrwałej infekcji zarówno u kobiet jak i u mężczyzn mogą być problemy z oddawaniem moczu i niepłodność.

Kiła

Tak, tak, kiła niestety ma się całkiem dobrze. Co gorsza - liczba zakażeń wcale nie maleje. Kiła rozpoczyna się tzw. objawem pierwotnym. Niebolesna, twarda grudka pojawia się na narządach płciowych i po kilku tygodniach znika. Niestety, to nie koniec choroby, a dopiero początek. Kilkanaście tygodni od zarażenia sprawa wygląda już gorzej. Na skórze pojawiają się czerwone, plamiste, grudkowe lub krostkowe wykwity , towarzyszy im powiększenie węzłów chłonnych, łysienie oraz plamiste odbarwienia skóry. Kolejne objawy, które mogą się pojawić po latach to: tętniak aorty, uszkodzenie zastawek serca, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, porażenie nerwowe czy guzy, które mogą umiejscowić się w całym organizmie (tzw. kilaki). Dlatego warto zbadać się po podjęciu ryzykownych kontaktów seksualnych.Żródło:


kurs "Niezbędnik wakacyjny"


Zbadaj się, to nic nie kosztuje

Pamiętaj, że choroby weneryczne wyrządzają tym mniejsze szkody, im wcześniej sa wykryte i leczone. Jeżeli przypuszczasz, że mogło dojść do zarażenia, wykonaj testy lub zgłoś się do odpowiedniej poradni. Pamiętaj, że do dermatologa-wenerologa lub do ginekologa nie musisz mieć skierowania od innego lekarza, a testy na HIV są bezpłatne. W przypadku wszystkich chorób ważne jest poddanie leczeniu obydwu partnerów. Jeśli masz kontakt ze swoja wakacyjną znajomością, poinformuj o konsekwencjach wspólnej przygody. Choroby weneryczne to wszelkie dolegliwości, jakie przenoszone są drogą płciową. Nawet jeśli to "tylko grzybica" - zgłoś się do lekarza.Dołącz do nas na Facebooku!

Czy w trakcie wakacji podejmujesz kontakty seksualne z osobami, o których stanie zdrowia nic nie wiesz?
Więcej o:
Komentarze (5)
Niechciana pamiątka z wakacji
Zaloguj się
 • admin_007

  0

  Problemem jest znikoma wiedza lekarzy na temat chorób przenoszonych drogą płciową. Większość lekarzy słysząc o problemach po kontakcie seksualnym odeśle pacjenta z antybiotykiem nie weryfikując problemu. Pacjenci ze wstydliwym problemem, skazani są na samych siebie. Trzeba naprawdę się wysilić aby znaleźć rzetelnego lekarza, który zajmie się problemem bo większość odeśle cię z niczym lub postawi diagnozę, która m się nijak do stanu faktycznego. Służba zdrowia w tym zakresie to jest jakiś dramat... zresztą nie tylko w tym.

 • damian_94

  0

  Witam. Mam 23 lata. Dwa miesiące temu odbyłem seks oralny bez zabezpieczenia. Po miesiącu zacząłem odczuwać pieczenie i ból przy ujściu cewki moczowej. Udałem się prywatnie na wizytę do Wenerolog. Przepisano mi CIPRONEX, FLUCOFAST, AZITROLEK. Po tych lekach jakby ustąpiło ale zaraz po skończonej kuracji zacząłem odczuwać znowu. Udałem się do urologa, który stwierdził, że jest to niedokrwienie penisa a moje wydarzenia (stosunek) to zbieg okoliczności. Obecnie ból i pieczenie jest nie wielkie. CZasami nie odczuwalne, gdy podraznie penisa wtedy jest bardziej odczuwalne. Wydaje mi się, że odczuwam także lekki świąd w odbycie. Czy może to być rzeczywiście niedokrwienie ? To był moj pierwszy stosunek ogolnie. NIgdy nie miałem problemów z penisem. Jestem prawie pewny ze to przez tą sytuacje teraz się z czymś zmagam. Bardzo proszę o pomoc. Przekonuję się coraz bardziej, że do lekarza chodzi się wtedy kiedy się samemu zdiagnozuje. Nie wiem co robić. Mam depresje a choroba wzmogła chorobę.

 • kaja739

  0

  wszystko jest groźne co dotyczy narządów płciowych. Wiecie, ze choroby tego rodzaju, np rzeżączka może prowadzić do niepłodności/ polecam od razu wykonać test z e-wenerolog.pl/ jeśli tylko pojawi się jakiekolwiek podejrzenie zarażenia. Ja tak zrobiłam i zaoszczędziłam sporo czasu zanim poszłam do lekarza.

 • Gość: weronika

  0

  może nie aż tak groźne ale też nieprzyjemne są wszelkie infekcje intymne które własnie czesto łapią nas w okresie wakacji dlatego dobrze jest uzupełniać florę bakteryjną okolic intymnych w bakterie kwasu mlekowego np provagiem żeby uchronić się przed infekcjami, sama tak robię i od jakiegoś czasu mam z nimi spokój

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX