Choroba Stilla u dorosłych

Choroba Stilla, czyli jeden z typów młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów najczęściej pojawia się u dzieci, które nie ukończyły 16. roku życia. Mimo że uznawana jest za schorzenie typowe dla młodego wieku może wystąpić, równie z nieznanych przyczyn, u osoby dorosłej.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Zdaniem naukowców choroba Stilla, szczególnie u osób młodych, stanowi powikłanie po zakażeniu wirusem odry lub różyczki. U dorosłych może się rozwinąć m.in. wraz z mononukleozą, różyczką, brucelozą, AIDS, wirusowym zapaleniem wątroby typu B, zapaleniem naczyń, chłoniakiem, sarkoidozą bądź niektórymi chorobami układowymi tkanki łącznej ( toczeń rumieniowaty układowy , reumatoidalne zapalenie stawów).

Choroba Stilla u dorosłych - objawy

Pierwszym, najbardziej charakterystycznym objawem schorzenia jest, sięgająca nawet 40 stopni, gorączka . Bardzo często samoistnie, w ciągu kilku godzin spada, by ponownie wzrosnąć. Wraz z wysoką temperaturą ciała na skórze, szczególnie na twarzy, kończynach oraz tułowiu pojawia się łososiowa, nie wywołująca świądu, plamista wysypka. Bóle w stawach niekiedy przeradzają się w stan zapalny i najczęściej obejmuje nadgarstek bądź kolana. Duża część pacjentów skarży się na sztywność, kłopoty z poruszaniem, ból gardła oraz powiększone węzły chłonne. U części chorych obserwuje się powiększoną wątrobę lub śledzionę. W niektórych przypadkach stan zapalny pojawia się w opłucnej, osierdziu lub mięśniach. Postępowi choroby Stilla towarzyszy utrata masy ciała, wypadanie włosów, złe samopoczucie, osłabienie a także brak apetytu.

Choroba Stilla u dorosłych - diagnoza

Podstawą przy stawianiu rozpoznania jest analiza objawów oraz wyników badań laboratoryjnych. Następnie porównuje się je z tzw. kryteriami dużymi i małymi. Do pierwszych z nich zalicza się:

- gorączkę

- ból i zapalenie stawów

- zmiany skórne

- podwyższony poziom leukocytów

Kryteria małe obejmują:

- ból gardła

- powiększone węzły chłonne ,

- podwyższone CRP , OB

Obecność pięciu objawów, w tym trzech z grupy dużych kryteriów może sugerować chorobę Stilla.

Choroba Stilla u dorosłych - leczenie

Walka ze schorzeniem rozpoczyna się od farmakoterapii. Jeśli podawane w pierwszej kolejności niesteroidowe leki przeciwzapalne nie przynoszą poprawy zastępuje się je glikortykosteroidami podawanymi dożylnie lub doustnie. Sterydy stosuje się jedynie u pacjentów, u których dochodzi do zapalenia mięśnia sercowego, osierdzia, uszkodzenia wątroby lub rozwija się zespół wykrzepienia wewnątrznaczyniowego. Coraz częściej przy tego rodzaju schorzeniach stosuje się tzw. leczenie biologiczne (środki te wpływają na odpowiedź immunologiczną organizmu i choć eliminują choroby znacznie łagodzą jej przebieg i towarzyszące jej dolegliwości). Niezbędnym etapem leczenia jest odpowiednia, przeprowadzana po okiem specjalisty rehabilitacja.Czytaj także:

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Ból biodra - to nie musi być zwyrodnienie stawu

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (Choroba Bechterewa)

Barwnikowe kosmkowo guzkowe zapalenie błony maziowej stawów

Infekcyjne zapalenie stawów