Zespół Cogana

Ta niezwykle rzadka, rozwijająca się z nieznanych przyczyn, choroba autoimmunologiczna atakuje przede wszystkim osoby bardzo młode. Nieodpowiednie leczenie lub jego brak może doprowadzić do całkowitej utraty słuchu. O schorzeniu usłyszano po raz pierwszy w połowie lat 40. minionego wieku, za sprawą amerykańskiego okulisty Davida Glendenning Cogana.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Choroba zaliczana jest do układowych zapaleń naczyń, czyli tych uszkadzających naczynia krwionośne, medycyna dzieli je na pierwotne i wtórne. Pierwszy typ, do którego należy zespół Cogana, pojawia się z nie poznanych dotąd przyczyn. Być może spowodowana jest tymi samymi czynnikami, które odpowiadają za zapalenie naczyń. Odmiana wtórna najczęściej pojawia się w towarzystwie innego schorzenia (szczególnie tymi prowadzącymi do bólu lub zapalenia stawów, zapalenia aorty czy opłucnej) lub wskutek długiego przyjmowania niektórych leków.

Zespół Cogana - objawy

Najbardziej charakterystyczne zmiany pojawiają w obrębie narządu wzroku, przede wszystkim rogówki (śródmiąższowe zapalenie rogówki) oraz uszu (zapalenie błędnika). Jednak bardzo często nim dadzą o sobie znać, od chwili rozwoju choroby, może minąć nawet kilka lat. Towarzyszące jej w początkowej fazie objawy jak gorączka, bóle stawów, głowy oraz kaszel bardziej kojarzą się z klasycznym przeziębieniem . Tym, co zaczyna budzić niepokój i z czym zazwyczaj zgłaszają się pacjenci są światłowstręt światłowstręt, zawroty głowy, łzawienie, ból oka, szumy uszne oraz odczuwalne, niekiedy bardzo szybko postępujące problemy ze słuchem.

Zespół Cogana - diagnoza

Specyfika objawów oraz rzadkość występowania samego schorzenia sprawia, że postawienie prawidłowej diagnozy jest bardzo trudne. Najczęściej konieczne jest przeprowadzenie szeregu testów począwszy od klasycznej morfologii , badania moczu oraz badań obrazowych tj. USG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa. Dopiero w oparciu o wyniki oraz ich szczegółową interpretację możliwe jest postawienie prawidłowego rozpoznania.

Zespół Cogana - leczenie

Postępowanie zależy przede wszystkim od charakteru zmian i ich rozległości. W pierwszej kolejności podaje się glikortykosteroidy (mają one działanie przeciwzapalne), gdy zmiany widoczne są w obrębie narządu wzroku aplikowane są bezpośrednio do spojówki, w pozostałych przypadkach podawane są środki łagodzące występujące u danego pacjenta objawy. Taka postać zespołu Cogana wymaga niekiedy terapii wzbogaconej o leki immunosupresyjne .

Czytaj także:

Groźne zapalenie rogówki - trwają testy nad lekiem, który ma poradzić sobie z chorobą

Choroba Méniere'a (Choroba Meniere'a)

Otoskleroza - wróg słuchu młodych ludzi

Retinopatia barwnikowa

Układowe zapalenie naczyń

Więcej o: