DNP Burner - zabójczy środek chwastobójczy jako wspomagacz odchudzania?

W Internecie roi się od "cudownych" środków mających pomóc w odchudzaniu, w tym niebezpiecznych spalaczy tłuszczu, tj. śmiercionośny DNP Burner. Odchudzający się z własnej woli przyjmują rakotwórczy i toksyczny środek chwastobójczy, wykorzystywany też w materiałach wybuchowych. Jak działa on na organizm i w jaki sposób sprawdzić, czy dany preparat na odchudzanie nie zagraża zdrowiu?
Dinitrofenol (DNP) początkowo był używany przez Amerykanów podczas wojny w Wietnamie. Celem jego stosowania nie była redukcja masy ciała, ale niszczenie pastwisk, lasów i kultur roślinnych. Niestety ta toksyczna dla człowieka jasnożółta krystaliczna substancja została również wykorzystana w produktach typu DNP Burner reklamowanych jako "spalacze tłuszczu" (tzw. Fat Burnery). I choć sprzedaż DNP w formie środka wspomagającego odchudzanie jest zabroniona, to jednak na niektórych stronach internetowych możemy znaleźć nielegalne oferty sprzedaży np. z Chin i USA. Pociąga to za sobą konsekwencje w postaci ofiar śmiertelnych wśród odchudzających.

Według badań opublikowanych w 2011 r. w Journal of Medical Toxicity, zanotowano około 62 zgony po spożyciu produktów zawierających dinitrofenol. Rozpowszechnienie tej substancji wśród osób, które decydują się ją stosować jako środek na odchudzanie, może pociągnąć za sobą dalszy wzrost przypadków śmiertelnych lub w najlepszym przypadku innych niebezpiecznych skutków zdrowotnych.

DNP - środek chwastobójczy, składnik materiałów wybuchowych

W latach trzydziestych XX wieku ten popularnie stosowany herbicyd (środek chwastobójczy) był używany jako środek przyspieszający spalanie tkanki tłuszczowej. Jednak ze względu na jego niekorzystny wpływ na zdrowie i życie zabroniono jego wykorzystania w tych celach. Dziś przed jego stosowaniem ostrzega między innymi Główny Inspektorat Sanitarny oraz RASFF (System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach działający na terenie Europy). Dinitrofenol może być używany jedynie jako herbicyd oraz środek w materiałach wybuchowych- handel jako środek przemysłowy jest dozwolony i stale kontrolowany.

Substancja "spalająca" organizm od środka

DNP powoduje wzrost wytwarzania ciepła przez organizm, co objawia się m.in. przegrzaniem ciała, poceniem się, wysoką gorączką i utratą minerałów. Organizm musi spalić większe ilości tłuszczu i glukozy, aby uzyskać energię. Można powiedzieć, że substancja ta "spala" organizm od środka. Jak to wygląda w praktyce?

Ten związek chemiczny ogranicza powstawania ATP- nukleotydu stanowiącego jeden z podstawowych nośników energii dla komórek żywych. ATP jest stale wykorzystywany w różnych procesach zachodzących w ciele. Nie możemy go jednak magazynować, musimy go nieustannie wytwarzać. DNP utrudnia powstawanie ATP. Wówczas w celu pozyskania większych rezerw energii dochodzi do wzmożenia metabolizmu organizmu, a co za tym idzie zwiększenia spalania glukozy i tłuszczu. Faktycznie masa ciała spada, ale jednocześnie dochodzi do niszczenia narządów wewnętrznych m.in. uszkodzenia wątroby, serca.

Podobne działanie mają inne nitrowe pochodne fenolu np. DNC.

Objawy zatrucia dinitrofenolem (DNP)

Objawy zatrucia dinitrofenolem są związane ze zwiększonym metabolizmem i utratą elektrolitów. Należą do nich:

- wypryski (egzema)

- obrzęk płuc

- wysoka gorączka

- zmęczenie

- wzmożone pragnienie

- pocenie się

- mdłości

- wymioty i biegunka (prowadzące do dalszego odwodnienia organizmu)

- brak łaknienia

- zawroty głowy

- bóle głowy.

Jeśli po spożyciu podejrzanych produktów na odchudzanie zaobserwujesz u siebie wymienione wyżej objawy, bezzwłocznie zgłoś się do najbliższego szpitala lub punktu medycznego.

Jakie są skutki przyjmowania DNP?

Przyjmowanie produktów zawierających DNP zagraża zdrowiu. Do skutków przyjmowania DNP należą:

- silne zatrucia (przy stosowaniu dawki 3,5 mg/kg masy ciała)

- zaćmy

- silne reakcje alergiczne

- uszkodzenia skóry

- uszkodzenia serca

- uszkodzenia wątroby

- uszkodzenia układu nerwowego

- uszkodzenia układu krwionośnego

Ze względu na to, że substancja ta kumuluje się w organizmie w niektórych przypadkach może dojść nawet do śmierci.

Czy produkt na odchudzanie jest bezpieczny - jak to sprawdzić?

Jeśli masz wątpliwości, koniecznie sprawdź, czy spożywany przez ciebie produkt jest dozwolony do sprzedaży i bezpieczny.

Produkty można weryfikować na poniższych stronach:

- www.gis.gov.pl (strona internetowa Głównego Inspektora Sanitarnego)

- www.rejestrsuplementow.pl (strona internetowa Krajowej Rady Suplementów i Odżywek)

Możesz również zwrócić się do dystrybutora o okazanie Świadectwa Jakości Zdrowotnej. Posiadanie odpowiednich certyfikatów świadczy o spełnianiu wymogów zdrowotnych przez dany produkt i dopuszczeniu go do handlu. Kupuj rozważnie i czytaj etykiety.

Śmierć w tabletkach przyjmowana z własnej woli

Nie istnieje cudowna pigułka rozwiązująca problemy z masą ciała. Sztuczne środki chemiczne nie mogą zastąpić prawidłowej diety i zdrowego stylu życia. DNP jest substancją toksyczną i rakotwórczą. Zagraża nie tylko naszemu zdrowiu, ale i życiu. Dinitrofenol może okazać się śmiercią w tabletkach. Co gorsza, aplikowaną sobie samemu z własnej woli.

Autor tekstu: Patrycja Sankowska, dietetyczka; www.diet-coaching.xaa.pl

Patrycja Sankowska udziela porad dietetycznych w naszym Dziale Porad

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Więcej o:
Komentarze (18)
DNP Burner - zabójczy środek chwastobójczy jako wspomagacz odchudzania?
Zaloguj się
 • passazer

  Oceniono 23 razy 17

  "np 50 gramów czekolady po zjedzeniu której człowiek jest nadal głodny można zastąpić 1,5kg kapusty"

  Jeszcze lepiej zapchać bebechy gliną, lub trocinami, jak proponowali bohaterowie którejś z książek Niziurskiego:)

 • cudownie

  Oceniono 14 razy 10

  Jakiś rok czy dwa lata temu po zażyciu tego środka zmarła dwudziestolatka z warszawskiej Pragi - pisaliście o tym w Gazecie.

 • remislanc

  Oceniono 16 razy 8

  Podziwiam ludzi kupujących jakiekolwiek medykamenty w necie............

  Może coś w zwykłej aptece na głupotę ???

 • patrycja.sankowska

  Oceniono 14 razy 6

  "Dinitrofenol może być używany jedynie jako herbicyd oraz środek w materiałach wybuchowych- handel jako środek przemysłowy jest dozwolony i stale kontrolowany". Oznacza to, że środek ten JEST DOPUSZCZONY, a nie POWINIEN BYĆ STOSOWANY jako środek chwastobójczy lub dodatek w materiałach wybuchowych-
  o jego dopuszczeniu do obrotu decyduje wyższa inspekcja, a nie subiektywne oceny.
  Tekst nie jest pisany w celach propagandowych. Dowodem są problemy zdrowotne i przypadki śmiertelne po zastosowaniu DNP. Świadczy to o konieczności ostrzegania przed spożywaniem tej substancji.

 • skaut001

  Oceniono 4 razy 2

  "Dinitrofenol (DNP) początkowo był używany przez Amerykanów podczas wojny w Wietnamie. Celem jego stosowania nie była redukcja masy ciała, ale niszczenie pastwisk, lasów i kultur roślinnych. " Hameryka...

 • primum_non

  Oceniono 1 raz -1

  sytuacja jest bardzo prosta.Można jeść tyle ile się chce(700 do 1000 kcal), odżywiać zdrowo, spacerować przez godzinę dziennie przez 30 dni w miesiącu, kosztem czegoś tam dramatycznego(wyrzeczeń i siły woli).Co do diety, to są błędne sugestie, nie należy unikać kalorii w ogóle. Odżywić się, czyli znane białko, mięso, jaja, twaróg, fasola.Z mięs tylko wybrane, najlepiej chude, lecz nie tylko.Cielęce, jagnięce, wołowina, baranina, wieprzowina. Pokarmy, które nie wzmagają niezdrowo apetytu to tylko wymienione.Co do ilości, to każda minimalna, w większej ilości działają jak tłuszcz.Do tego trochę witamin, czyli warzyw, ziemniak, kromka chleba ciemnego.Wzmagają apetyt niezdrowo gotowe słone wyroby(czipsy i gorzej, z tłuszczem nieświeżym), słodycze, słodzone napoje.Z ciekawych informacji pociąg do jedzenia ginie po oliwie z oliwek.Środek odchudzający to ocet jabłkowy(!) w sklepie spożywczym.

 • pkaczpkacz

  Oceniono 49 razy -3

  Autorka słusznie ostrzega przed DNP, bo to środek nie dla każdego, ale też zdarza jej się mijać z prawdą w celach propagandowych. Zanim DNP zastosowano w Wietnamie w opisanych przez autorkę celach (i nie mogę się tu zgodzić ze zwrotem "I tak powinno pozostać" - nikt nie powinien prowadzić wojny poprzez niszczenie upraw przeciwnika, czyli branie go głodem - więc z całą pewnością "NIE powinno tak pozostać") stosowany był w celu redukcji wagi (a jeszcze wcześniej jako związek do konserwacji drewna). Tak jest, nie tylko nie "nie został dopuszczony", ale był przez lata stosowany z sukcesami, a liczba pacjentów go stosujących szła w setki tysięcy (Tainter ML, Cutting WC, Stockton AB (1934). "Use of Dinitrophenol in Nutritional Disorders : A Critical Survey of Clinical Results"). Zakazany został w związku z zauważonym wzrostem występowania problemów ze wzrokiem u stosujących go pacjentów dopiero po kilku latach stosowania.

 • 69kaska69

  Oceniono 17 razy -11

  Hmmm.. Obracam się w kręgu gdzie masa ludzi bierze lub brała DNP i fakty są następujące.
  1.Utrata wagi potrafi być szybka i bardzo duża, ale uwaga jeśli ktoś łyka dnpa bez odpowiednio zbilansowanej diety(diety w sensie dobrego dobrania składników a nie ograniczania kalorii do minimum) i nie ćwiczy to tracimy na równi z tłuszczem mięśnie...
  2. Należy ściśle przestrzegać dawkowania bo w przeciwnym wypadku kończy się to tak a nie inaczej. To nie DNP zabija tylko debilizm ludzi...!! Jeśli dawkowanie określone jest np. na 2 tabletki dziennie to tyle bierzemy...!! Jeśli bierzesz 4 ryzykujesz... Tak samo ryzykujesz jeśli boli ząb i zamiast 6 tabletek na dzień Ibupronu weźmiesz 12... To takie proste...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX