Test na krew utajoną w kale

Dołącz do nas na Facebooku!

Podstawowe informacje

Krwawienie z przewodu pokarmowego może być spowodowane przez różne czynniki, zarówno błahe jak podrażnienie, czy też poważne jak nowotwory. Kiedy krwawienie jest intensywne osoba może wymiotować krwią, oddawać krwawe lub czarne i smoliste stolce. Niewielkie ilości krwi w stolcu, zbyt małe aby mogły być widoczne, można wykrywać chemicznie i do tego służy test na krew utajoną w kale.

Opis badania

Podczas badania przez odbyt lekarz uzyskuje niewielką ilość stolca na rękawiczkę. Ta próbka jest następnie nakładana na specjalnie nasączony chemikaliami papier. Po czym dodaje się inną substancję chemiczną i jeśli jest obecny choć ślad krwi próbka zmieni kolor. Jeżeli krew jest wykryta konieczne są następne badania wyjaśniające przyczynę krwawienia.

Przygotowanie do badania

Nie wolno jeść mięsa co najmniej 3 dni przed testem.

Wyniki

Wykrycie tak małych ilości krwi w stolcu może dawać wczesne wskazówki obecności wrzodów, nowotworu lub innych nieprawidłowości.Czytaj także:

Badanie OB

Badanie kału

Krew w stolcu - zawsze alarmujący objaw

Kolor kału - o czym świadczy

Gdzie i jak cię boli brzuch? Na podstawie objawów można postawić wstępną diagnozę

Więcej o:
Komentarze (1)
Test na krew utajoną w kale
Zaloguj się
  • Misia Miśkowska

    0

    Na całym świecie badaniem profilaktycznym i najbardziej skutecznym w wykrywaniu raka jelita grubego jest Test na krew utajoną w kale! nie ważne czy zrobisz go w laboratorium czy sam w domu ,de facto testy których znanych mi firm są to te same testy, dosłownie - POLY-CHECK
    jak wyjdzie wynik pozytywny to znaczy ze w kale zanjduje się krew - to zawsze powinno byc zweryfikoane kolonoskopią. Rak jelia grubego rozwija się najczesxiej z polipów które krwawią, pacjenci czesto mają anemie, bole brzucha. Napatrzyłam się już na pacjentów którzy przychodzą do laboratorium po pomoc bo są odsyłani od lekarza do lekarza bez diagnozy a wystarczy badanie na krew w kale.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX