Nakłucie klatki piersiowej

Torakocenteza, czyli nakłucie klatki piersiowej wykonywane jest zarówno w celach diagnostycznych, jak i leczniczych. Z jego pomocą usuwa się lub pobiera do dalszych badań próbkę płynu zalegającego w jamie opłucnej.
Dołącz do nas na Facebooku!

Podstawowe informacje

Podczas nakłucia klatki piersiowej pobierany jest płyn z jamy opłucnej który następnie jest badany w laboratorium. U zdrowych osób płyn ten występuje w bardzo niewielkich ilościach. Nakłucie klatki piersiowej przeprowadza się także, aby złagodzić trudności w oddychaniu spowodowane uciśnięciem płuca przez nadmiar płynu w opłucnej.

Opis badania

Pacjent powinien siedzieć, pochylony do przodu, z opartymi ramionami. Niewielka powierzchnia skóry na bocznej powierzchni pleców jest odkażana i miejscowo znieczulana. Następnie lekarz wprowadza igłę pomiędzy dwa żebra i pobiera płyn do strzykawki. Czasami igłę wprowadza się pod kontrola USG. Podczas nakłucia lekarz może wprowadzić substancje leki, aby zapobiec powtórnemu gromadzeniu się płynu. Po zakończeniu badania, wykonuje się zdjęcie przeglądowe klatki piersiowej, aby potwierdzić odciągnięcie płynu oraz ocenić czy badanie nie spowodowało powikłań.

Jak się przygotować do badania

Ryzyko powikłań podczas nakłucia klatki piersiowej jest niskie. Czasami pacjent może odczuwać ból podczas rozprężania uciśniętego płuca. Pacjent może mieć trudności w oddychaniu. Inne powikłania to: odma opłucnowa, krwawienie do jamy opłucnej lub ściany klatki piersiowej, omdlenie, zakażenie, nakłucie śledziony lub wątroby, oraz bardzo rzadko wprowadzenie powietrza do krwiobiegu i zator powietrzny

Wyniki

Płyn pobrany podczas badania wykonuje się analizę składu chemicznego oraz ocenia się obecność bakterii lub komórek nowotworowych.Czytaj także:

Płyn w jamie opłucnej

Czy to zapalenie płuc?

Wodobrzusze

Choroby śródmiąższowe płuc

Zapalenie opłucnej