EEG (elektroencefalogram)

Elektroencefalografia to zupełnie bezbolesne i nie inwazyjne badanie oceniające czynności mózgu. Najczęściej zlecane jest u pacjentów z podejrzeniem padaczki, chorobami organicznymi mózgu oraz u cierpiących z powodu zaburzeń snu.
Dołącz do nas na Facebooku!

Podstawowe informacje

Komórki mózgowe komunikują się przy pomocy impulsów elektrycznych o niewielkim napięciu i natężeniu. Badanie EEG polega na elektrody są umieszczone na skórze głowy w wielu regionach aby wykrywać i rejestrować impulsy elektryczne mózgu. Przy pomocy tego badania można wykryć niektóre zaburzenia, poprzez analizę fal mózgowych. To badanie nie jest "czytaniem myśli" ani nie wykrywa "starości".

Opis badania EEG

Badanie jest przeprowadzane przez technika EEG w specjalnym pomieszczeniu, albo w szpitalu albo w przychodni. Pacjent leży na leżance lub rozkładanym krześle. Technik umieści 16 do 25 metalowych elektrod (w kształcie dysku) w wielu miejscach na skórze głowy pacjenta. Elektrody są utrzymywane przy pomocy klejącej pasty. Elektrody są połączone kablami ze wzmacniaczem i urządzeniem nagrywającym. Urządzenie nagrywające przetwarza impulsy elektryczne na serię linii falistych, które są następnie drukowane na papierze. Pacjent powinien leżeć nieruchomo z zamkniętymi oczami, ponieważ wszelki ruch może spowodować zaburzenia zapisu. Pacjent może być poproszony o wykonanie podczas badania pewnych czynności, takich jak: głębokie i szybkie oddychanie przez kilka minut, lub patrzenie na bardzo jasne migające światło.

Przygotowanie do badania EEG

Powinno się umyć włosy dzień przed badaniem. Nie wolno używać olejków, sprayów, lakierów ani żelów do włosów przed badaniem. Lekarz prowadzący może poprosić o wstrzymanie się od przyjmowania niektórych leków. Należy powstrzymać się od spożywania wszelkich pokarmów zawierających kofeinę co najmniej 8 godzin przed badaniem. Czasami jest konieczne spanie podczas badania, albo pacjent może być poproszony o skrócenie snu w noc przed badaniem. Nic dodatkowego się nie odczuwa podczas badania. Jeżeli cierpisz na padaczkę, migające światła lub intensywne oddychanie mogą spowodować napad choroby. Obsługa obecna podczas badania jest przeszkolona na wypadek gdyby atak się wydarzył.

Wyniki EEG

EEG jest wykorzystywane do pomocy w diagnostyce i określaniu typu następujących schorzeń:

 • padaczki

 • stanu splątania

 • urazów głowy

 • guzów mózgu

 • zakażeń

 • chorób zwyrodnieniowych

 • zaburzeń metabolicznych wpływających na mózg

 • zaburzenia snu

 • zaburzenia świadomości

 • potwierdzenia śmierci mózgu u pacjentów w śpiączce

  Badanie nie jest stosowane do "czytania myśli", oceny inteligencji, diagnostyki chorób psychicznych. Wyniki prawidłowe: fale mózgowe mają prawidłową częstotliwość, amplitudę i cechy.  Czytaj także:

  Wylew (Udar krwotoczny mózgu)

  Encefalopatie

  Biofeedback - dobierz metodę do potrzeb

  Padaczka, czyli jak żyć z tą chorobą

  Mózg pod kontrolą

 • Więcej o:
  Komentarze (5)
  EEG (elektroencefalogram)
  Zaloguj się
  • clubmate16

   Oceniono 2 razy 2

   „Badanie nie jest stosowane do "czytania myśli", oceny inteligencji” - czy gazeta ma swoich czytelników za kompletnych idiotów? Kto wpadł na pomysł, że eeg głowy służy do czytania myśli, aż mi przykro na myśl, że ktoś tak sądził:/ ja wiem, że nie wszyscy ludzie grzeszą inteligencją, ale litości, to już poniżej wszelkiego poziomu

  • soso111

   0

   ja mam niedługo badanie eeg głowy i mam pytanie, czy mogę po umyciu głowy nałożyć odżywkę? Nie jest to żaden olejek, żel, ani lakier, tylko zwykła odżywka, którą się słpłukuje po użyciu. Więc chyba nie zaszkodzi? Mam teraz strasznie zniszczone włosy i codziennie nakładam odżywkę i wolałabym z tego nie rezygnować

  • elakaucz

   0

   czy eeg głowy na pewno nie boli? moja córcia ma przepisane takie badanie i wiem, że jest trochę zestresowana. wszędzie czytam, że to badanie bezbolesne i że nie jest inwazyjne, ale mimo tego mam małe wątpliwości. ma mieć eeg głowy żeby zbadać jedną z przyczyn zaburzeń snu, bo niestety mało śpi i strasznie jest zmęczona.

  Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX