W ciąży lepiej spać na lewym boku?

Spanie na lewym boku najprawdopodobniej zmniejsza ryzyko urodzenia martwego dziecka - wynika z obserwacji naukowców z Uniwersytetu w Auckland
Ryzyko obumarcia płodu w macicy jest bardzo małe, bez względu na to, w jakiej pozycji matka śpi. A jednak czasem tak się dzieje, w Wielkiej Brytanii 4 tys. ciąż rocznie kończy się w ten sposób. Aż w jednej trzeciej przypadków lekarze nie są w stanie znaleźć przyczyny.

Naukowcy z Uniwersytetu w Auckland porównali historie 155 kobiet, które urodziły martwe dziecko i 350 kobiet, u których ciąża przebiegła pomyślnie - opisuje BBC News. Badacze uważają, że spanie na prawym boku lub na plecach może podwajać ryzyko dla dziecka, bo dziecko własnym ciężarem uciska naczynia, przez co zmniejsza sobie dopływ krwi od matki. Lekarze opublikowali artykuł w "British Medical Journal", w którym podkreślają, że potrzebne są dalsze badania w tej materii.

- Jest kilka czynników, które mogą zwiększać ryzyko obumarcia płodu, m.in. otyłość i zaawansowany wiek matki - mówi Daghni Rajasingam z Royal College of Obstetricians and Gynaecologists - Pozycja do snu być może jest kolejnym.

Więcej o: