Choroby - przyczyny, leczenie

 • Dlaczego koronawirus dla jednych jest śmiertelny, a u innych choroba przebiega łagodnie? Odpowiada lekarz
 • Czym się zajmuje kardiochirurg? Jakie są pecjalizacje kardiochirurgiczne

  Czym się zajmuje kardiochirurg? Jakie są pecjalizacje kardiochirurgiczne

  Kardiochirurg jest to lekarz specjalizujący się w chirurgii sercowo-naczyniowej, czyli w kardiochirurgii. Kardiochirurgia to jedna z dziedzin medycyny, która obejmuje wszelkie czynności chirurgiczne, dotyczące serca oraz naczyń krwionośnych. W Polsce dziedzina ta została zaliczona do medycznych specjalizacji podstawowych w 2000 roku. Wyróżnia się kardiochirurgię dziecięcą oraz dorosłych.

 • Uraz kolana - jak się leczyć, by w pełni wrócić do zdrowia?

  Uraz kolana - jak się leczyć, by w pełni wrócić do zdrowia?

  Zimą nasze kolana są szczególnie narażone na kontuzje i urazy. Mogą się one zdarzyć zarówno w mieście, jak i na stokach narciarskich. Na stokach często dochodzi do poważnego urazu, jakim jest skręcenie kolana. Jak postępować w takiej sytuacji - radzi Łukasz Luboiński, specjalista ortopedii i traumatologii.

 • Co zrobić, by po kontuzji na stoku, ręka w pełni wróciła do formy - odpowiada lekarz

  Co zrobić, by po kontuzji na stoku, ręka w pełni wróciła do formy - odpowiada lekarz

  Zima to czas aktywności na świeżym powietrzu, jednak narciarstwo to sport, który niesie spore ryzyko kontuzji . Wbrew powszechnej opinii, na stokach uszkadzamy nie tylko kończyny dolne. Bardzo często dochodzi do urazów barku i łokcia. Co zrobić, gdy wywrócimy się podczas jazdy na nartach? Jak postępować, by po urazie wrócić do pełnej sprawności - mówi dr Tomasz Kowalski.

 • Nie wystarczy, żeby kość się zrosła. Chcesz, żeby ręka w pełni wróciła do formy przed urazem?
 • Pochwica: przyczyny, objawy, leczenie

  Pochwica: przyczyny, objawy, leczenie

  Pochwica jest jedną z dysfunkcji seksualnych. Polega na mimowolnym skurczu mięśni dna miednicy, co uniemożliwia lub utrudnia penetrację. Przyczyny są natury psychologicznej, w tym takie jak traumatyczne przeżycia, strach przed kontaktami seksualnymi, zaburzenia depresyjne i lękowe i inne. Czasem przyczyny są nieznane lub trudne do uchwycenia. Pochwica jest w pełni wyleczalna. W leczeniu stosuje się techniki psychoterapii oraz terapii behawioralnej.

 • Mięśniaki macicy: przyczyny, objawy, leczenie

  Mięśniaki macicy: przyczyny, objawy, leczenie

  Mięśniaki macicy są to niezłośliwe nowotwory pojawiające się w obrębie mięśni gładkich macicy u kobiet w wielu rozrodczym. Nie oznaczają zwiekszonego ryzyka rozwoju raka macicy i niemal nigdy nie przeradzają się w raka. Wiele kobiet ma mięśniaki macicy i dość często nawet o tym nie wie i nie doświadcza żadnych objawów.