Choroby - przyczyny, leczenie

 • Zapalenie krtani: domowe sposoby

  Zapalenie krtani: domowe sposoby

  Zapalenie krtani spowodowane jest najczęściej infekcją lub nadużyciem strun głosowych. Przy leczeniu zapalenia krtani domowymi sposobami pamiętajmy o nawilżaniu gardła, piciu dużej ilości płynów, inhalacjach solankowych. Oszczędzamy głos. Trzeba ponadto zadbać o nawilżenie powietrza w pokoju w którym przebywamy.

 • Zapalenie mózgu jest związane z demencją - sugerują nowe badania
 • Testy PCR: na czym polega badanie? Kiedy przeprowadza się testy PCR

  Testy PCR: na czym polega badanie? Kiedy przeprowadza się testy PCR

  Testy PCR to badania korzystające z technik biologii molekularnej, służące do wykrywania określonego materiału genetycznego w analizowanej próbce. A zatem w trakcie badań laboratoryjnych szuka się fragmentów DNA lub RNA wirusa lub bakterii, jeżeli podejrzewa się infekcję, albo takich cech genetycznych, które wskazują na wrodzoną skłonność do pewnych chorób. Dzięki testom PCR udaje się także potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo.

 • Jak zbić gorączkę, kiedy należy to robić?

  Jak zbić gorączkę, kiedy należy to robić?

  Jak zbić gorączkę i kiedy należy to robić? Uznaje się, że stan podgorączkowy oraz umiarkowana temperatura do 38 stopni C nie wymaga w zasadzie przeciwdziałania. Natomiast stany powyżej 39 stopni są już groźne dla organizmu. W przypadku dzieci wzrost temperatury powyżej 38,5 stopnia C wymaga natychmiastowej interwencji.

 • Domowe (sprawdzone) sposoby na kaszel

  Domowe (sprawdzone) sposoby na kaszel

  Kaszel, podobnie jak katar, to jeden z najczęstszych objawów przeziębienia. Jeśli dopiero cię "złapał" i nie jest zbyt uporczywy, możesz sięgnąć po domowe sposoby. Zobacz co i na jaki rodzaj kaszlu pomoże, a także kiedy należy udać się po pomoc specjalisty.

 • Gula w gardle czyli - co to takiego? Jak sobie z tym radzić

  Gula w gardle czyli - co to takiego? Jak sobie z tym radzić

  Gula w gardle, globus histericus - tak określa się dość nieprzyjemne odczucie obecności jakiejś przeszkody lub ciała obcego w gardle. To uczucie ucisku może być stałe lub powracać co jakiś czas i mimo, że nie odczuwamy przy tym bólu, to jednak z pewnością dyskomfort. Globus histericus może towarzyszyć jakiejś somatycznej chorobie, typu refluks żołądkowo-przełykowy lub przewlekłe zapalenie zatok, ale może być także objawem zaburzeń nerwicowych.

 • Gigantyzm: przyczyny, objawy, leczenie

  Gigantyzm: przyczyny, objawy, leczenie

  Gigantyzm jest bardzo rzadkim schorzeniem wywołującym nadmierny wzrost u dzieci. W zdecydowanej wiekszości przypadków gigantyzm wywoływany jest przez zaburzenia w produkcji hormonu wzrostu, zwanego somatotropiną. Bezpośrednią przyczyną jest najczęściej łagodny guz przysadki mózgowej, zwany gruczolakiem. Niezwykle ważne jest wczesne wykrycie choroby, co umożliwia wdrożenie leczenia.